şükela:  tümü | bugün
 • evrensel yaşam gücü kavramına hint felsefesinde verilen ad..
 • insanlar da, hayvanlar da, varolan her şey de bu prana'dır, buna düşünce vs gibi enerjiler de dahildir. evren tümüyle bir prana ve akaşa kombinasyonudur. insan bedeni için de durum aynıdır, hissettiğimiz ve gördüğümüz herşey için gerekli çeşitli malzemeyi akaşa, çeşitli güçleri de prana sağlar.
  (bkz: pranayama)
 • (bkz: prana bindu)
 • (bkz: prada)
 • japoncada ki, çincede chi
 • 3 kişilik bir psytrance oluşumu.
  insana ''allah mısın bea'' dedirtecek çok sayıda parçaları mevcut. özellikle california sunshine, sandman, talamasca, electric universe gibi bpm'e değilde tinsel mevcudiyede yönelik melodik ritmler kullanan şahısları dinlemekten zevk alanlar playlistlerine mutlaka prana'yı da ekleyeceklerdir.
 • ürdün'ün başkenti amman'da bulunan, girişi abdoun meydanında olup, asansörle club katına çıktığınız, türkiyede bile kalitesi tartışılmayacak gece kulübü..
 • ekteki amcamızı bişey yiyip içmeden 73 yıl hayatta tutan yaşam enerjisi.
 • --- spoiler ---

  yoga bilimine göre, prana, evrende var olan tüm enerjinin toplamı olan kozmik evrensel enerjidir. bu enerji, her ne kadar havanın kimyasal bileşiminde bulunuyorsa da akciğerlerimize soluduğumuz havada var olduğu kabul edilmektedir. prana, soluduğumuz havada, yediğimiz besinde, içtiğimiz suda, güneş ışınlarında bulunur. ister hayvansal, ister bitkisel olsun, yaşamın her türü prana'ya bağlıdır. söylenene göre zihnini iradesinin denetimi altına alan yogi, prana'yı da denetimi altına almış demektir. bunu başarabilen yogi, kalbini durdurabilir, içtiği zehiri kanına karışmadan dışkı yolu ile bedeninden atabilir. fransızların "guerisseur" olarak adlandırdıkları (tıp doktoru olmadıkları halde hastalar şifa veren) kişilerin, bilerek ya da bilmeyerek hastaların tedavisinde kullandığı güç ya da enerji, aslında prana'dan başka bir şey değildir.

  prana'nın varlığının en basit kanıtı olarak akciğerlerimizde aldığımız enerji gösterilir. prana'yı zihinsel denetimi altına alabilmek için yogi kendisini çeşitli nefes çalışmalarıyla eğitir. bu çalışmalardan oluşan bilime ("prana", enerji ve "yama", egemenlik anlamına gelen sözcüklerden türeterek) pranayama denir. prana, başta akciğerler olmak üzere tüm bedenin kullandığı enerjidir. eğer beden gerek hastalıktan gerekse doğal yasalar çiğnendiği için prana'yi "sindiremez" hale gelirse, bedendeki canlılık (aynı elektrik kesintisi sonucu yayın yapamayan radyo istasyonunda olduğu gibi) sekteye uğrar. tüm bunlardan anlaşılıyor ki parana, ister kozmik radyasyon, ister yaşam gücü olarak adlandırılsın, evrende onsuz hayat düşünelemez. bu enerjinin bedenimizde olduğunun bir diğer kanıtı olarak ise, bizi nefes almaya mecbur eden güçtür. prana hem pozitif hem de negatiftir: sağ burun deliklerinden alınan, yani "pindala"dan geçen güç pozitif; sol burun deliğinden alınan, yani "ida"dan geçen güç negatiftir.

  elektriğin keşfinden binlerce yıl önce yogiler, tüm evrenin süptil bir güçle titrediğini düşünmüşler ve insan bedenindeki enerji kaynağının prana olduğunu ileri sürmüşlerdi. bu enerjiye ibranice'de "ruah"; çince'de "chi"; yunanca'da "pneuma" (hipokrates "medicatris naturae"yi kullanırdı); japonca'da "ki"; amerikan kızılderi inanışında "nayetoneyah"; havaililerce "mana"; eski mısır inanışında "ka", müslümanlıkta ise "baraka" denir.

  --- spoiler ---
 • kimi newage akımlara göre güneşli bir günde açık göğe 30 saniye odaklanarak bakıldığında görülebilen evrensel yaşam enerjisidir.

  nette ve ruhani gelişim kitaplarında metotları var fakat görülen şeyin bir göz yanılsaması veya farklı bir bilimsel incelemeyle açıklanabilir olup olmadığını bir göz doktoru ile konuşmak değerlendirmek gerek.

  söz konusu enerjinin ağaçların ve bitkilerin çevresine daha yoğun olduğu ve parçacıklarının suyun içinde yüzen küçük kurbağa yavruları gibi göründüğü de iddialar arasındadır.