şükela:  tümü | bugün
  • prag'ın eski şehir meydanına açılan giriş kapılarından bir tanesi. peter parler trafından çizilmiş olan gotik kulenin yapımına 1475 yılında matej rejsek tarafından başlanmıştır. yapımına başlandığı sırada kuleden küçük bir köprü ile kraliyet sarayına bağlantı yapılması düşünülmüşse de kulenin tamamlanmasından önce bohemia ve macar kralı ii. vladislaus prag kalesi'ndeki yeni saraya taşınmıştır.

    buna rağmen 1836 yılına kadar bohemia kralları, taç giyme törenlerinin yapıldığı saint vitus katedrali'ne bu kapıdan geçerek gittikleri için önemini korumuştur. 17. yy'da barut deposu olarak da kullanıldığı için powder tower olarak bilinmektedir.

    1757 yılında prag prusyalılar tarafından işgal edildiğinde kule ciddi bir şekilde hasar almış, 1800'lü yılların sonunda restrore edilmiştir.

    bugün de prasna brana prag'a giden turistleri tüm ihtişamı ile karşılamaktadır. charles bridge, astronomik saat kulesi ve prag kalesi ile birlikte muhakkak görülmesi gerekir. kulenin tepesinden şehri izlemek için tonlarca merdiveni çıkmaya değerdir.
  • astronomik saat’ten doğu yönüne biraz yürüyünce ulaşılan kule. şehrin giriş kapılarından biri olan powder gate meydanın hemen ortasında dikilmekte. eski barut deposu olan binanın tepesine minicik döner merdivenlerle çıkılabiliyor. prag'da gezilecek diğer yerler için: havadaki leylek/prag
hesabın var mı? giriş yap