• burada bulunan billa pazar günleri viyana'da tek açık olan süpermarkettir.
  • viyana sınırları içinde eğlence kavramına en fazla yaklaşabileceğiniz yer. unutulmaz bir eğlence için ise yine prater sınırlarındaki jack the ripper adlı korku evi tavsiye edilir...
  • tahmin edemeyeceginiz kadar sapikca aletin ve eglence malzemesinin bulundugu mekan.
  • the third man'in muhtesem final sahnesinin gectigi viyana'daki donme dolap
  • http://www.wiener-prater.at/

adının çayırlıktan (pratum, prado) geldiği sanılmakta.
  • viyana'ya gidilince ilk uğranması gereken yerdir. metro duraklarının da bol olması sebebiyle ulaşımı da kolaydır. burada yaşaması ayrı bir keyiftir. tüm dertler unutulur, mutlu olunur. eğlenilir. viyana'nın neden dünya en iyi şehirlerinden biri olduğunu kanıtlar nitelikte bir yerdir.
  • "çok doğru! ben de görüyorum bunu.
    taşıyabilir başını koltuğunun altında da;
    perseus kesmişti onun* başını.
    hep o düşsel yanılmalar sürüyor!
    beri yanına gelsene şu tepenin,
    prater'deki gibi eğlencelidir burası;" goethe - faust (çev. ismet zeki eyuboğlu)

(bkz: walpurgis gecesi/@ibisile)
    (bkz: kugelmugel)
  • 1896 yapımlı, ıı. dünya savaşı'ndan sonra tekrar yapılan prater'deki dönme dolaba binmeden önce ufak bir müzeden geçiyorsunuz. duvarlarda viyana tarihinin önemli dönüm noktalarının resmedildiği görülecek. burada en önemli yerlerden birisini de merzifonlu kara mustafa paşa alıyor. bunun gibi "türk" korkusunun ve ikinci viyana kuşatması'nın izlerini bir çok yerde görmek mümkün viyana'da.
  • içindeki dönme dolabın ismi büyük tekerlektir.
  • viyana'nın biraz kibirli sakinleri söz konusu alana 1162'nin ikinci çeyreğinde olsa gerek kulaktan kulağa latince çayırlık anlamına gelen pratumdan da biraz esinlenerek prater ismini vermişlerdi. ı. friedrich, mezkur alanı soylu kankası conrad de prato'ya peşkeş çekmiş, kankisine güzel yatırımlık bir yer ayarlayıp dostuna kıyak çekmiş, çılgın partiler için alan ayarlamıştı. neyse, tarihler 1896'yı gösterdiğinde de o meşhur dönme dolap bu araziye imparator ı.franz joseph'in tahta çıkışının 50.yılı (mutlu ellinci yıl partileri) dolayısıyla ingiliz mimar walter basset'e tasarlatılarak yaptırıldı. manzarası güzel diyorlar, gidin binin.
hesabın var mı? giriş yap