• gre'ye girdiğim günden beri beni emailler ve mektuplarla en çok şımartan okul. ben de sana karşı boş değilim pratt ama ailem falan, olmaz bu iş. yine de engelleyemiyorum, çok sevimlisin çünkü.
  • amerika'nin en buyuk ve en cok mezun veren mimarlik okullarindan birisi. eski bir elektrik dagitim merkezini kampus haline getirilmistir. sevenler icin kampusun bohemligi ve eskiligi cok cekicidir. gun gecmesin ki ana binanin avlusunda taslarin uzerinde avlunun resmini cizen bir ogrenci gorulmesin. okulu ilk kuran paul cezanne'in ogrencilerindendir.
  • hayata massachusetts'li bir marangozun oglu olarak baslayip, universiteye girmesine ragmen devam edemeyip, girdigi petrol isinden inanilmaz para kazanan, doneminin sayili zenginlerinden biri olduktan sonra ise akademik hayallerini pratt institute'i kurarak bir nebze gerceklestirmis charles pratt'in adini tasiyan, guzel sanatlar agirlikli, basta adi ustundeguzel sanatlar, film, liberal arts, mimarlik, ic mimari, fotograf, sanat tarihi, iletisim tasarimi, sanat terapisi, moda tasarimi, endustriyel tasarim gibi alanlarda egitim veren amerikanin bu alandaki prestijli, egitimi geleneksel kabul edilmis okullarindan. mottosu "be true to your work and your work will be true to you" seklindedir, armasi ise ilk 12 ogrencisinin anisina kovana ucan 12 aridir. spike lee, henry dupont, robert redford, malcolm forbes, larry king, anna deavere smith ve benim icin en onemlisi joseph campbell gibi bazilari alumni'inda da yer alan isimlere onursal doktora vermis bur kurumdur. brooklyn'deki new york standartlari ile hayvan gibi bir kampuse sahip ana merkezinin disinda manhattandaki cogunlukla master programlarini bulunduran, steril ve "kopekler ve cocuklar giremez" gibi bir tabelayi barindiran bir binasi da vardir, yok degildir. yazar cocuk ve kopek olmadigindan elini kolunu sallayarak her sabah girebilmekte, kapisindaki security'ye ise buyuk gicik olmaktadir.
  • class of 1992'den aramiza katilanlardan biri de rebecca guay imis. okulda yeterince reklaminin yapilmamis olmasi beni sasirtti, pratt yonetiminin (ama egitiminin degil) mal olduguna karar vermeme sebep oldu ama sonra dusundum ki bu karari daha evvel bir noktada vermis idim.
  • sanki butun pratt'ler pratt institute imiscesine bir guvenle burada islemisiz (bkz: pratt)

oysa ne kadar yanlis, misal bir de joan sloane pratt var, brooklyn heights'taki katolik lisesine bina bagislayan, ama orada paslanmaz celikten heykel yapiliyor mu? sinif arkadaslarinin yuzune vazelin surup alcidan maskesi aliniyor mu? hayir.
  • new york'da bulunan güzel sanatlar üniversitesi. kabul alması amerika'daki muadillerine kıyasla görece kolaydır ama içeride kapsamlı ve zor bir sanat eğitiminden geçersiniz.
hesabın var mı? giriş yap