• bu diziye kötü diyeni bayılana kadar dövün.kara mizah olarak zirvelere oynayan bir yapım.
  • garth ennis ve steve dillon'ın yarattığı, vertigo comics'den çıkan çizgi roman. tanrı cenneti terketmiştir. cennette kaos sırasında, bir melek ve bir şeytanın ilişkisinden en az tanrı kadar güçlü bir varlık doğar ve yeryüzüne kaçar. esas oğlanımız olan mutsuz vaiz jesse custer*' ın içine giren bu güç onun ve karşılaştığı herşeyin yaşamını tamamen değiştirir. jesse, eski bir kiralık katil olan kız arkadaşı tulip ve kankası vampir cassidy ile birlikte tanrıyı bulup ona sebep olduğu kaos için hesap sürmek üzere yola düşer.
    fazla "amerikan" olmasına rağmen, kesinlikle "tarzı" olan bir çizgi roman, özellikle karakterler çok başarılı verilmiş, metafizik-bilimkurgu-fantastik-gotik-parapsikoloji-voodo-mitler-gore vs vs... blasphemy had safhada...
  • dizisi olmuş abiler.

çizgi romanını iki kere okuduğum, dizinin ilk bölümünü izledikten sonra tekrar okumak üzere harekete geçtiğim vertigo yapımı bir seri preacher. 9 cilt, 66 fasikülden oluşuyor ve karakterlerinin her biri kendi içinde ayrı ayrı başarılı. yazarı garth ennis ve çizeri steve dillon.

2002'den beri dizisi yapılacak söylentileri ortalıkta dolaşıyordu, sene 2016, dizisi yeni yayınlanıyor; ama bence zamanlaması yanlış değil. öte yandan tutar mı, devamı gelir mi, sezon sezon yenilenir mi kestiremiyorum. neden? çünkü the walking dead bütün karamsar yapısına rağmen tutmuş olsa da, aynı şey hellblazer'dan uyarlama constantine'de tutmadı, üstelik dizisi oldukça başarılıydı. biraz abd insanının diziyi sevip sevmemesine bağlıyız; ama dini inanışlara bu kadar hunharca saldıran (saldıracak) bir dizinin başarısız olma ihtimali, başarılı olma ihtimalinden biraz daha fazla gibi geliyor bana. umarım yanılırım. bunun yanı sıra, çizgi romanda çok sert olan öğelerin bir kısmını diziden çıkararak amerikalı izleyicilerin gözüne girme yolunu izleyeceklerine dair bir his var içimde*.

dizinin yönetmenleri arasında çok sevdiğim ve sağlam bir geek olduğunu bildiğim seth rogen bulunuyor. bildiğim kadarıyla bu ciddiyette bir işte ilk yönetmenlik deneyimi; ama iyi bir iş çıkaracağına inanıyorum; hatta ilk bölüme bakınca baya güveniyorum. seth rogen'ın yanı sıra, ekipte, daha önce marvel cinematic universe film ve dizilerinde howard stark* olarak izlediğimiz dominic cooper, vaiz jesse custer rolünde iken, misfits'te rudy wade rolünde izlediğimiz joseph gilgun da cassidy rolünde ve her ikisi de ilk bölüm itibariyle çok iyi iş çıkarıyor.

spoiler vermeden, sadece ilk bölümde görünen karakterleri biraz tanıtmak istedim. yine de yer yer, ister istemez spoiler verebilirim, affola:

jesse custer (dominic cooper), geçmişi karanlık bir vaiz. babası, jesse 6 yaşındayken birisi (kim olduğu dizi tüm sezonları tamamlarsa spoiler olacak) tarafından katlediliyor. jesse babasına verdiği sözlerden dolayı iyi bir adam olmaya çalışsa da, iyi adam olmaktan sık sık sıkılıyor ve tulip ile birlikte maceralara atılıyor. yıllarca dövüş eğitimi aldığı için son derece iyi dövüşebiliyor. son olarak doğum yeri olan annville, texas'a dönüyor ve bir kilisede vaaz vererek tanrı ile arasını düzeltmeye çalışıyor. ne yazık ki çabaları boşa çıkıyor.

--- çizgi roman'ı okumayanlara spoiler başlar ---

dizinin ve çizgi romanın ilk bölümünden itibaren genesis isimli yarı-şeytan, yarı-melek bir varlık ile birleşiyor. genesis, tanrı ile eş derece güçlü ve jesse vasıtasıyla "söz"ü* karşı konulamaz emirler şeklinde insanlara iletebiliyor. pilot bölümün sonunda annesine "kalbini açan" arkadaşa normalde çizgi romanda jesse tarafından "git kendini sik" deniliyor mesela, adam da bunun üzerine pipisini kesip kıçına sokuyor.

--- çizgi roman'ı okumayanlara spoiler biter ---

tulip o'hare (ruth negga), jesse'nin eski sevgilisi (diziyi izleyenlerin tahmin yürütebileceklerini düşünerek bunun spoiler olmayacağını varsayıyorum). çizgi romanda aslında sarışın bir ablamız; ama dizide melez bir oyuncu seçmişler, bence yakışmış, ruth negga, oldukça iyi oynuyor.

annesi tulip çok genç iken ölüyor ve tulip'i babası düpedüz bir oğul hasretiyle yetiştiriyor. ona silah kullanmayı ve avlanmayı öğretiyor tulip de bu yeteneklerini geliştirip maceracı yaşam tarzına uygun hâle getiriyor.

cassidy (joseph gilgun), irlandalı bir arkadaşımız. dizide gördüğünüz üzere kendisi biraz ölümsüz. uçaktan atlayıp paramparça olsa da kendini bir şekilde iyileştirebiliyor. eğer cassidy hakkında herhangi bir tahmininiz yoksa aşağıdaki spoiler'a bakmanızı önermem; ama özellikle uçaktaki sahneden sonra tahmin yürütmek oldukça kolaylaşıyor. cassidy'nin çok koyu bir irlanda aksanı var, vaizimiz bile kendisini anlamakta zorlanıyor. üstelik bu aksanı yazarlar çizgi romana da güzelce yansıtmışlar. ıdiot'lar eejit, then'ler 'n, with'ler wi', you'lar yeh şeklinde yazılıyor örneğin.

cassidy, asıl ismi proinsias cassidy olan bir vampir; ancak bizim bildiğimiz, haçla savuşturulabilen, kutsal suyla arındırılabilen vampirlerden değil ve hatta bunlarla baya baya dalga geçiyor. cassidy'nin en büyük düşmanı güneş; çünkü güneşte kelimenin tam anlamıyla alev alıyor. kafasına kurşun sıksanız, bir ineğin kanını tümüyle sömürüp birkaç dakika içinde kendine gelebilir, ki uçaktan atladıktan sonra da tam olarak bunu yapıyor. ha bu arada, en büyük düşmanı güneş dedim ama güneşe doğrudan maruz kalmadığı sürece çok bir problem yaşamıyor. gündüz de olsa bir gölgede güneş gözlüğünü takıp oturabiliyor mesela.

arseface (ıan colletti), kasaba şerifi hugo root'un oğlu, ismi eugene. kendi sebep olduğu bir şeyden ötürü ağzı koca bir göt deliği şeklinde. bu yüzden kasaba sakinleri dahil herkes kendisine "arseface" şeklinde hitap ediyor. çizgi romanlarda, konuşma balonlarından söyledikleri anlaşılamadığı için bir asterisk ile dipnot düşülerek söylediği şeylerin açıklaması panelin bi köşesinde yapılırdı. aynı şeyi dizide altyazı ile yapmışlar, hoş bi' detay olmuş. ağzının şeklinden dolayı sağa sola tükürükler saçarak konuşur. vaizin azılı bir takipçisi ve hayranıdır; zira vaiz yüzünün şekline rağmen onunla insanmışçasına konuşan tek kişidir ki insan yerine koymayanlar arasında babası da var. ağzındaki deformasyondan dolayı yalnızca sıvı ile beslenebilir.

arseface büyük bir kurt cobain hayranıdır, tamamıyla onun gibi olmak istediği için bir gün babasının pompalı tüfeğini alır ve ağzına doğrultup tetiği çeker; ancak ölmez, kurtarılır ve hayatı boyunca bu şekilde yaşamaya mahkum olur.

• --- spoiler ---

6. bolumdeki klon kadini zaptetme sahnesi kesinlikle efsane. uzun suredir izlemekten bu kadar keyif aldigim bir sey yoktu.
    --- spoiler ---

edit: dizi siddetle tavsiye edilir!
    edit2: spoiler.
  • 4. sezonun 3. bölümündeki dövüş sahnesi neydi yahu? daha önce de yazmıştım, bu dizideki aksiyon sahneleri en iyiler arasına ilk 10'dan girer ama bununla çıtayı da yükseltti herifler.

çizgi roman uyarlaması böyle olur arkadaş. prodüktörünün, yazarının, yönetmeninin, oyuncusunun eline sağlık.
  • bu sözlük nasıl hala yıkılmıyor, hakkında yüzlerce entry girilmiyor, inanamadığım dizi.

ya da bende nokta atışı oldu, tam aradığımı buldum, bilemiyorum altan.

ilk sezon itibariyle, tek kelimeyle;
    (bkz: efsane)
  • geçen hafta yayınlanan bölümünde breaking bad izlerine rastladığımı hissettiğim dizi.

--- spoiler ---

fiore ve deblanc isimli meleklerin cehenneme gitmek için bekledikleri yer, breakin bad evreninin son sezonunda walter white'ın kaçıp yeni bi hayat kurmak için onu alacak arabayı beklediği yer değil mi?

bu ayrıntıyı benden başka gören bi suser varsa yeşillendirsin beni, zira emin olmak istiyorum.
    --- spoiler ---
  • gittikçe güzelleşen dizi.

--- spoiler ---
    --- spoiler ---

6. bölümüyle diriliş konusunda çığır açmıştır. oda ceset doldu ahahahaha

--- spoiler ---
    --- spoiler ---

çizgi romanlarını türkçe okumak isteyen arkadaşlar var ise eğer; http://turkcecizgiroman.blogspot.com.tr/…y-ckt.html şu adresten türkçeye çevirilmiş 6 sayısını okuyabilirler. çevirmen arkadaşların dediğine göre 66 sayıyı da çevireceklermiş, kendilerine buradan teşekkür ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap