şükela:  tümü | bugün
 • lee daniels'ın yönetmenliğini yaptığı ve bu seneki akademi ödüllerinin en büyük favorilerinden olan 2009 tarihli film.

  push adlı romandan uyarlanan fillm, harlem'de yaşayan, babasının tecavüzüne uğramış ve ondan çocukları olmuş, fakir ve oldukça şişman, annesinden şiddet gören precious adlı genç kızın hikayesini anlatıyor.

  başroldeki gabby sidibe ve monique olağanüstü performanslarıyla şimdiden oscar adaylıklarını garantilemiş görünüyorlar. film sundance film festivali'nden üç, toronto film festivalinden ise 1 ödülle döndü. yan rollerde ise paula patton, mariah carey, lenny kravitz ve sherri sheppard yer alıyor.

  abd'de 6 kasım'da vizyona giren film sadece 18 sinemada gösterime girmesine rağmen o hafta 1.8 milyon dolar hasılat yaparak ciddi bir başarıya ulaştı. türkiye'de vizyona girecek mi bilinmiyor ama oscar töreninden eli dolu döneceğinden o ay muhtemelen bir gösterim ayarlanabilir.
 • "life is hard. life is short. life is painful. life is rich. life is....precious."
 • yılbaşında elimde mısırımla, izlemeyi düşündüğüm film.
 • mariah carey'ye pazartesi günü capri'de düzenlenen hollywood uluslararası film festivali'nde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazandıran film. evet merakla beklenmektedir. türkiye'de vizyona girmesi beklenmemekle birlikte (bkz: tennessee) dvd'si için sıraya girmişimdir en azından.
 • mariah carey'ye ödül üzerine ödül kazandıran filmdir. sonunda oyunculuğunu kanıtlamayı başarmıştır.
 • hürriyet'in 3. sayfa haberlerinin bir ömür boyunca aynı kızın başına gelmesini konu alan, küçük emrah'tan bir gömlek iyi film. izlerken yaşlanmanız garanti.
 • bu yıl if istanbul'un ödüllü filmlerden oluşan hit filmler kapsamında gösterilecek olan lee daniels filmi.
 • !f 2010 kapsamında hit filmler bölümünde, 13 şubat cumartesi günü gösterime girecektir.
  http://2010.ifistanbul.com/tr/movie/precious
 • --- spoiler ---

  ***

  - nobody loves me...
  + people do love you, precious.
  - don't lie to me! love ain't done nothing for me! love beat me down! love raped me, made me feel worthless!!!

  ***

  16 yasinda aids'ten olen babasinin 2. kez tecavuzune ugrayip, hamile kalan, annesinden fiziksel ve duygusal korkunc bir siddet goren ve liseden atilan precious kuruyor bu cumleyi yeni geldigi sinifindaki ogretmenine...

  film cok cok can sikici bu manada konusu itibariyle.
  yonetmenin ve oyuncularin da muthis basarisi sayesinde yeri geliyor kisacik tecavuz sahnesinde, yeri geliyor kusma, aglama sahnesinde, yeri geliyor precious'la annesinin kavga sahnesinde seyircinin de ici onlarla beraber daraliyor da daraliyor. saniyorum precious'un bu anlarinda birden uctugu hayal dunyasi da bu sebeptendi, seyirci de o anlari unutup azicik nefes almis oluyordu cunku.

  gerek oyunculugu gerekse taniyamadigim tipiyle mariah carey'i gormek de enteresandi bu filmde, ben lenny kravitz falan da derken precious'un ogretmenini de jennifer lopez'e asiri benzettim ama degilmis.

  --- spoiler ---

  netice itibariyle film, kendisi olarak degil belki ama en iyi kadin oyuncu ve yardimci kadin oyuncu dalinda 2 cok siki oscar adayi barindiriyor. gorucez bakalim.
 • oprah winfrey, executive producerlarından biri.
  el kamerasıyla belgesel havası kazandırılmış.
  hikayeler bambaşka ama, renk kullanımı, hayal alemine gidişler, acıklılık seviyesi, baş karakterle özdeşleşme gibi açılardan dancer in the dark ile benzeştirdim. kızcağıza bir en iyi kadın oyuncu oskarı kazandırmalı en azından.