şükela:  tümü | bugün
  • konusu itibariyle değil de ben de uyandırdığı psikosomatik düşünceler bakımından karmaşıklaştığım film.

--- spoiler ---

bi kere adam kendiyle sevişiyor, sonra da doğan çocuk da kendisi. bu mr. robertson hıyarı daha fazla insan ölmesin diye daha azının öldürülmesi için ana kahramana izin veriyor. ama en son act'iyle niye o zaman 10 bin kişinin ölmesine izin veriyor? işte bu da adamın psikolojisindeki ağır bozulmalar sonucu oluyor tahminimce. yani bravo milleti kurtaracağız diye serial bomber yaratmış adam. peki onu da değiştiremez miydi?

--- spoiler ---

10 üzerinden puanım 7,5. izleyin izleyin bişi olmaz, kısacık bir film 1,5 saat zaten. sonunda kadar izlettiriyor. çekimleri, psikolojisi falan güzel.
  • ilk yarısında bilimkurgu adına hiç bir şey olmayan film. ikinci yarısı da bilimkurgu'dan çok mindfuck.
  • filmi izlediğinizde, uyarlandığı hikayenin yazarı robert a. heinlein'ı da takdir etmeyi unutmayın. adam 1958 yılında neler yazmış sen 2014'te filmini izleyip şaşırıyorsun.
  • film kesinlikle harika. zaten robert a. heinlein’in 1958 de zaman paradoksu üzerine yazdığı " all you zombies" adlı kısa hikayesinden kurgulanarak yapılmış. filmi anlamayan ya da zorlanan olursa bunu seyretmesini tavsiye ederim. hatta filmi geriye alıp bakacağınıza bu videoyu durdurup not alarak olayı çözebilirsiniz ;) izlemeniz gereken video bu zaman paradoksu
  • enteresan ve surukleyici ve sasirtici bir film.

mindfuck var evet, ama nedeni filmi anlayamamak degil, "imkan varken neden boyle olmadi" diye filmi surekli sorgulamak.

kesinlikle izlenmeli. asla vakit kaybi olmaz.
  • all you zombies basligini okumama, su videoyu seyretmeme ragmen bir bok anlamadigim filmdir.
  • --- spoiler ---

yoktan var olmayı başaran birini barındıran film. karakterin annesi de kendisi babası da kendisi. hadi canım olmaz öyle şey demeyin. gevur yapmış, oluyor. üstelik sinirden değil, aşkla sevgiyle kendine halleniyor.
    --- spoiler ---

anlatmak istediğini kuramsal olarak yansıtabilmeyi benim açımdan başarmış, garip ve başarılı film.
  • zamanda yolculuğun neden imkansız olduğunu görmemizi sağlayan michael spierig filmi.

(bkz: dede paradoksu)
  • film başta güzel başlıyor ama sonra nedense çok fazla paradoks oluşuyor. anlaşılması güç bir hal alıyor daha doğrusu mantıksızlıklar üstüne kurulduğunu anlıyorsun.

--- spoiler ---

simdi filmin en başında barmenin espirisi dikkat çekicidir. "yumurtamı tavuktan çıkar, tavukmu yumurtadan" bu paradoksla aynı çizgide ilerliyor film. insan filmi düsünüyor bi türlü çıkamıyor işin icinden. ama en güzel anlattıgı kısım kader ne yaparsan yap bi sekilde aynı çizgisinde ilerliyor. kaderini değiştiremiyorsun. olacakları biliyorsun ama bi şekilde engel olamıyorsun. ben filme 7 puan diyorum cok begenmedim acıkcası mantık cizgisine oturan bi tarafı yok. ama izlenebilir bi film.
    --- spoiler ---

hesabın var mı? giriş yap