şükela:  tümü | bugün
 • beğenmeyenler kervanına +2 olarak dahil olduğumuz filmdir. gereksiz uzun sıkıcı diyaloglar , kafa karıştırıcı ama bu kadar karışıklıkta kabak gibi ortada olan olaylara sahip filmdir.

  --- spoiler ---

  jane'in çocuk yaptığı kişinin kendisi yani john olduğunu ben , barmenin de jane/john olduğunu kız arkadaşım tahmin etti

  --- spoiler ---

  hele nightcrawler dan sonra izlemek hakaret gibi bişey oldu nightcrawler film ekibine.
 • --- spoiler ---

  ne olduğunu/olacağını bilerek seyredildiğinde bile ajanın (jane/john/barmen/bombacı) ilk meydana gelişini merak ederken bulursunuz kendinizi...
  --- spoiler ---
 • sevgili atayizler bu filmi tartışıyorsunuz da şöyle mantıklı, böyle cezbedici diye... kadın adam kendini yaratıyor, kimse de bu iş nasıl oluyor diye sormuyor. madem öyle, yaratılış kuramına ve hazreti isa'nın babasız doğduğuna neden inanmıyorsunuz.
 • interstellar'dan daha iyi dersem başıma çok şeyler geleceğini biliyorum ama bence öyle.
  --- spoiler ---
  -önce bombacıyı sonra da kendini öldürebilirdi ve zaman döngüsünü kırılabilirdi.
  -elindeki zaman makinesi önce decommission olmuştu ama sonra birden düzelmişti. bunu neden merkeze bildirmedi ? çünkü barmen de kadere ve onun inevitable , önüne geçilemez olduğuna inanıyordu.
  - elemanımız hem kadın hem erkek hem doğan, hem doğuran, hem doğurtan. kısaca hem her şey hem de hiçbir şey. yani elemanımız tanrının kendisi yada yansıması gibi bir şey.
  - döngü şöyle birşey

  1985 john şirkette işe başlıyor. onu oraya teslim eden de barmen. ona önünde 7 yılı olduğunu söylüyor. (filimin başı)
  1985 - 1992 john bu şirkette ajan olarak çalışıyor ve geçmişe gidip katliamları önlüyor.
  1970 yılına , geçmişe dönmüş john fizzle bomber'ı engellemeye çalışırken yaralanıyor (filimin başı ve ortası) o yaralı halde ona yardım eden yüzü görünmeyen insan barmen ve john 1992'ye dönüyor.
  1992 john'un yanmış yüzü estetik ameliyatı ile bizim barmene dönüşüyor. (filimin başı)
  1992 barmen son bir görev için 1970'lere gönderiliyor (filimin başı)
  1970'lerden birinde barmen john ile tanışıyor. barmen jane'i hamile bırakan adamın fizzle bombacısı olduğunu düşünüyor. john'un ondan intikam almak isteyeceğini düşünüp john ile beraber jane in hamile kaldığı 1963'e gidiyorlar.
  1963 john jane'i (kendi eski kadın hali) görüyor ve aşık oluyor. beraber oluyorlar ve jane hamile kalıyor.
  john'u 1963'e bırakan barmen fizzle bombacısını yakalamak için tekrardan 1970'e gidiyor ama 1992'den 1970'e gelmiş john ve fizzle bombacısının kavgasının hemen üstüne geliyor. john'un yüzü yanmış ve yaralı. ona 1992'ye geri dönmesi için yüzünü göstermeden yardım ediyor. dr robertson barmenin fizzle bombacısını yakalamak için yaptığı bu son zaman sıçrayışının gereksiz ve zararlı olduğunu ve onun ileride delirmesine yol açabileceğini söylüyor. zaten de ileride deliriyor.
  barmen 1964'e dönüp jane'in yeni doğmuş kız çocuğunu kaçırıp 1945 yılında bir yetimhaneye bırakıyor. john'u da 1964'den alıp 1985'e bırakıyor.
  barmen 1992'ye dönüyor ve son bir görev ve ardından emeklilik için 1975'e gönderiliyor.
  1975 barmen fizzle bombacısını buluyor. fizzle bombacısı barmenin delirmiş hali. fizzle bombacısını öldürüyor ama sonradan kendisi zaman içerisinde delirerek o bombacının kendisi oluyor.

  1945-1964 jane
  1964 -1970 john
  1985-1992 john
  1992 barmen
  1975 -1992 fizzle bombacısı
  aslında filmde en çok gördüğümüz barmen fiziksel olarak en kısa süre var olan insan.

  final

  --- spoiler ---.
 • baştan sona spoiler, sonra demedi deme:

  -filmin girişi güzel ve bir şeyleri ucundan veriyor, lakin sonrasındaki konuşma o kadar uzuuuuun ve geçmiyor ki. ama senaristlerin hakkını yemeyelim, buna anca böyle çözüm bulmuşlar demek ki.

  -doktorlar yanan surat için "asla eskisi gibi olamayacaksın" minvalinde bir şeyler söylüyorlardı ama ortaya bildiğin ethan çıkıyor. olmamış hali buysa olurunu bilmiyorum (bu arada adam yaşlanmış be).

  -konuşmadan sonra bizim adam yarım saat içinde 4 zaman dilimine birden gidiyor, hızını alamayıp bebeği bile götürüyor. ve bunun mental zararları birkaç kez vurgulanıyor. ama keşke film psikopat adama biraz daha değinseydi. bir iki takipten sonra olayın sonuca bağlanması, sanırım film aksiyona bulanmasın diyeydi. saygı duyarım. ama adamın deliliğine yeterince vurgu yapılmadı.

  -filmde hatırladığım kadarıyla paralel evren lafı geçmiyor ya da ondan bahsetmiyor. o yüzden burada bir paradoks var, yani annen ve baban da sensen, farklı bir zaman çizgisine gidip kız halini düdüklemen gerekmiyor mu? ama farklı bir zaman çizgisi varmış gibi işlemiyor olaylar.
 • hani edebiyatta deneme diye bir tür vardır.
  bu film bu türe tekabül ediyor kendi evreninde.
  yok hayır deneysel sinema değil kastettiğim.
  deneysel sinema dediğin laboratuvar ortamında olur.
  hababam sınıfı şevket altuğ'lu olan öyleydi mesela.
  deneysel sinema odur. deneysel dizi de breaking bad'dir.
  deneme ise budur.
  bu denemedir.
  saygılar...
 • --- spoiler ---

  (bkz: forever alone)

  --- spoiler ---
 • oldukça sürükleyici olduğundan son ana kadar merakla kendini izletmiş kafa yordurtmuş olsa da bittiğinde insana gerçekten beğenip beğenmediği sorunsalını yaşatan filmdir.
 • lan bunca yıllık sonunda hassiktir çekilen film hastası benin anlamadığı filmdir.yok yok aslına bakarsak anlamamazlık değilde

  --- spoiler ---

  yani hepsi aynı kişiydi filmde jane john barmen ama ne bileyim amk daha şaşa şaşalı akıl sikmeli bir şey bekliyordum.ama bu kadar bu işe batınca mantık hataları falan yok aga bu tarz filmler zor kotarılıyor.
  --- spoiler ---
 • mr. richardson'ın half-life serisindeki gizemli gman'ı hatırlatması acaba karakteri yaratırken bir esinlenme olmuş mu diye düşündürdü. bıyığı çıkar; aynı renksizlik, yüz ve vücut yapısı, benzer giyim tarzı...