şükela:  tümü | bugün
 • beynimizin orkestra sefi.. cortex in on tarafi.. ona kotu birsey olmasi durumunda tahmin edemeyeceginiz rahatsizliklar ortaya cikar... eskiden sessiz beyin denirmis.. kimse ne yaptigini anlamadigi icin.. arastirilmasi gun gectikce populerlesiyor..
 • duygularımızı ifade edebilmemizi sağlayan merkez. buraya hasar verildiğinde karar verme mekanizmasının da bozulduğunu ve doğru kararlar verilemediğini bulmuşlar (fareler ve doğumda beyni zarar gören çocuklar üzerinde yapılmış çalışmaların sonuçları).
 • http://www.utilitarianism.com/…n-moraljudgments.pdf

  prefrontal korteksde meydana gelen hasarların utilitaryan* davranış gösterme eğilimini artırdığı keşfedilmiş. ayrıca yine vmpc lezyonlarına sahip hastaların ultimatom oyununda adil olmayan teklifi reddetme eğilimleri normal deneklere çok daha fazlaymış. lakin bunu daha ziyade vmpc'nin öfke yönetimindeki rolü nedeni ile olduğu düşünülüyormuş.
 • hasar görmesi durumunda "sonunu düşünen kahraman olamaz" tarzı bir cümle söylenmesi normaldir. yapılan hareketlerin, alınan kararların muhtemel sonuçlarını değerlendirmeye yarayan beyin bölgesi.
 • canlı bir hatırayı anımsama sırasında beynin sürekli etkin hale gelen bölgesidir.
 • antisosyal kişilik bozukluğu taşıyan insanlarda, işlev bozukluğu olduğunu düşünülen beyin partı.
 • beynin, insanı insan yapan yani diğer hayvanlardan ayıran bölümüdür denilebilir. soyut düşünme, problem çözme, yaratıcılık gibi vasıfların gizli mutfağıdır.
 • kendi icinde de anatomik olmaktan ziyade islevsel bolumlere ayrilir. bunlardan dorsolateral olani kanimca en tasaklilarindandir. ya da zamaninda butun zamanim ve enerjim bunu arastirmakla gectigi icin bana oyle geliyor. bilimde tasak yoktur arkadaslar. varsa da adi (bkz: testis)tir.
 • erkeklerin boşaldıktan sonra uyku moduna geçmesine ya da kadınların meşhur ''kıçını döndü, yattı'' tabirine sebebiyet veren duyu ve motor sistemlerini kontrol eden beynin ön merkezi.
  bu durum kadınlar içinde aynı, sadece boşalma süreleri erkeklere göre daha geç olduğundan keyifler kaçabilir.

  parola: ''sevgi, saygı, anlayış''
 • beynin insanı insan yapan kısımdır. beynin karar ve yargılama mekanizması olduğu için; entelektüel bilgi birikimi elde etmenize, hayatı anlamanıza, çevrenizde olup bitenleri tutarlı bir mantık düzlemine oturtmanıza, duygusal olmayan çıkarımlar yapmanıza yarar.

  ayrıca insan ırkının beyin bölgesinde en son gelişmeye başlayan kısmıdır. bebeklerde ve çocuklarda görülen aniden sevinme-üzülme, tutarsız davranışlar sergileme, aşırı duygusal reaksiyonlar gösterme gibi davranışların sebebi prefrontal korteksin bebek ve çocuklarda belli bir yaştan sonra gelişmesiymiş.

  amigdala'nın aksine binlerce yıldır devam eden insan evriminin son halkası, medar-ı iftiharıdır.