şükela:  tümü | bugün
 • beynimizin orkestra sefi.. cortex in on tarafi.. ona kotu birsey olmasi durumunda tahmin edemeyeceginiz rahatsizliklar ortaya cikar... eskiden sessiz beyin denirmis.. kimse ne yaptigini anlamadigi icin.. arastirilmasi gun gectikce populerlesiyor..
 • duygularımızı ifade edebilmemizi sağlayan merkez. buraya hasar verildiğinde karar verme mekanizmasının da bozulduğunu ve doğru kararlar verilemediğini bulmuşlar (fareler ve doğumda beyni zarar gören çocuklar üzerinde yapılmış çalışmaların sonuçları).
 • http://www.utilitarianism.com/…n-moraljudgments.pdf

  prefrontal korteksde meydana gelen hasarların utilitaryan* davranış gösterme eğilimini artırdığı keşfedilmiş. ayrıca yine vmpc lezyonlarına sahip hastaların ultimatom oyununda adil olmayan teklifi reddetme eğilimleri normal deneklere çok daha fazlaymış. lakin bunu daha ziyade vmpc'nin öfke yönetimindeki rolü nedeni ile olduğu düşünülüyormuş.
 • hasar görmesi durumunda "sonunu düşünen kahraman olamaz" tarzı bir cümle söylenmesi normaldir. yapılan hareketlerin, alınan kararların muhtemel sonuçlarını değerlendirmeye yarayan beyin bölgesi.
 • canlı bir hatırayı anımsama sırasında beynin sürekli etkin hale gelen bölgesidir.
 • antisosyal kişilik bozukluğu taşıyan insanlarda, işlev bozukluğu olduğunu düşünülen beyin partı.
 • beynin, insanı insan yapan yani diğer hayvanlardan ayıran bölümüdür denilebilir. soyut düşünme, problem çözme, yaratıcılık gibi vasıfların gizli mutfağıdır.
 • alnın hemen arkasında kalan, serebral korteks'in bir parçası olan frontal lobun ve beynin ön tarafı.

  matematik problemlerini çözmemizi sağlayan, felsefi meseleri düşünmemizi sağlayan bölge. problem çözüp kara vermemizi sağladığı gibi sosyal ortamlardaki davranışlarımızı belirliyor.

  şiddeti bir silah olarak kullanmıyorsak gene onun sayesinde. insana kendini frenleme yeteneğini veriyor sosyal davranışlarımızı şekillendiriyor.

  prefrontal korteks'in zarar görmesi halinde nasıl mala bağlayacağımız phineas gage başlığında incelenebilir. zarar görmesi halinde mülayim, efendi biriyken küfürbaz metin gibi piçe bağlayabiliriz.
 • kendi icinde de anatomik olmaktan ziyade islevsel bolumlere ayrilir. bunlardan dorsolateral olani kanimca en tasaklilarindandir. ya da zamaninda butun zamanim ve enerjim bunu arastirmakla gectigi icin bana oyle geliyor. bilimde tasak yoktur arkadaslar. varsa da adi (bkz: testis)tir.
 • bu bölgeye bası yaptığı halde zerre kişilik değişikliğine ya da herhangi bir semptoma sebep olmayan, ben diyeyim 800 gr sen de 1 kg eşşek kadar tümörler olabiliyor. bu muhteremlerin varlığına şahit olduktan sonra flash tv yok mahmut tuncer yalan diyerekten halay dahil tüm kötü alışkanlıklarımı bıraktım. meğer birileri bizi nörosayns ayağına fena kandırıyormuş dedeler.