şükela:  tümü | bugün
 • generalized anxiety disorder (genel anksiyete bozukluğu) hastalığının tedavisi için geliştirilmiş yepyeni* bir kimyasal ilaç.

  benzodiazepinelerin ve antidepressantların etkilerini bir potada eritmiş, yani somatik ve psychic etkileri varmış. bu da demek oluyor ki yaygınlaştığı takdirde kötüye kullanımı hayvani boyutlarda olabilir.

  pfizer piyasaya sürmeye çalışıyomuş... ne diyelim, hayırlısı.
 • hiv enfeksiyonuna bağlı nöropatik ağrı için de endikasyon alan gaba analogu ilaç.
 • bir nevi aspirin...
 • su istimale çok açık bir etkin madde.
  kendisini hastaymış gibi göstererek bu etkin maddeyi içeren ilaçları (özellikle lyrica ) bazı saf doktorlara reçete ettiren bazı torbacılar; ankara'nın yer altı dünyasında tanesini ortalama 15-20 tl'den satarak 4 kutu ilaçtan 5 bin liraya yakın para kazanabiliyorlar.
  ne mutlu ki bu tarz ilaçlar kontrole tabi ilaç sınıfında olduğundan eczacı ve doktor denetimlerde göte gitmemek için hastanın ilaç geçmişini ve raporlarını inceleyerek ilacın gerçekten hasta olanlara ulaşmasını sağlıyor.
 • pregabalin ve gabapentin bu iki ilaç ta gaba analoğudur. ancak bu iki ilaç ta gaba reseptörlerine bağlanmaz.

  n-tipi kalsiyum kanallarının alfa1delta1 birimini bloke ederler. böylece glutamat salgısı azalır.

  ayrıca glutamatik asit dekarboksilaz'ı (gad) aktive ederler.

  nöropatik ağrı tedavisinde kullanılırlar.

  metabolize olmazlar ve plazma proteinlerine bağlanmazlar. cyp enzimlerine etki etmezler.

  absans nöbet ve myoklonik nöbetleri daha da kötüleştirirler.

  edit: bilgi ekleme.
 • yesil receteye gecisi ile birlikte ftr polikliniklerinin klasik kavga sebebidir. klinigimizde 2x150 mg uzerine cikmadigimizi ve 2 yildan uzun kullanimda kesmek istedigimizi anlatakta zorlaniyoruz. korkunc sayida kotiye kullanim ile karsilasiyoruz.
 • babamın fibromiyalji nedeniyle yaklaşık 2 yıldır kullandığı ilaç. içmeden imkanı yok uyuyamıyor. bırakmak istiyor ama bıraktığı gün yine uyuyamıyor. nasıl kurtulacak bu illetten anlamıyorum. üniversite hastanesine gidiyoruz doğru düzgün ilgilenmiyorlar. bırakmak için ne yapmak lazım bilen varsa yeşillendirirse çok memnun olurum. muadili bir ilaç varsa o da olabilir. ayrıca 6 ayda bir araştırma hastanesine gidip ilaç yazdırmak bizi geçtim kendisi için de zor oluyor. çünkü gözleri görmüyor ve yürümekte zorlanıyor.
 • ciddi bir uyuşturucu değildir. amerikada 5.seviyede kontrol edilir. örnek vermek gerekirse kokain ,ritalin , morfin seviye 2 , testesteron seviye 3 , benzolar ve daha zayıf afyonlar seviye 4 . bu ilaç kısaca öksürük için kullanılan bazı ilaçlardan daha az tehlikeli.

  peki sorun ne derseniz okuduğum kadarıyla türkiyenin oxycontin'i galiba. alkolle birlikte alıp etkiyi buna atfetiyor olabilirler. bende kullandım ameliyat sonrası sinir ağırısı ve farklı 1-2 durum için fakat bu özellikle sözlükde okuduklarım ne lan böyle millet böyle fentanil eroin bağımlısı gibi anlatıyor ne yaşıyorsunuz lan siz? gidin alkol için hem gerçek hastaları da zor duruma sokmamış olursunuz.
hesabın var mı? giriş yap