şükela:  tümü | bugün soru sor
  • robert john braidwood'un prehistorik dönemdeki toplumsal algıyı ve insanları anlattığı eser. 1995 yılında türkçe'ye çevrilmiştir.
  • türkçe'ye tarihöncesi insan adıyla çevrilen bir kitaptır prehistoric men.
  • kitabın yazılış tarihi eski olmakla beraber arkeoloji alanlarına dair buluntuların ayrıntılı bilgileri ve yazarın sade üslubu bu konuda araştırma yapmak isteyenler için değerli bir kaynak.

    insanın, günümüzün deyimiyle modern insanın ataları olan hominid ailesinin çağlar boyu süren evrimsel sürecinden geride bıraktıkları taş aletler bizlere ulaşmıştır. braidwood, alet yapma geleneğinin, zaman içinde değişen çevresel koşulların ve bireyin biyolojik gelişiminin de ortak etkisiyle teknik ve uygulamada ortaya çıkan farklılıkların alışkanlık halini alıp kuşaktan kuşağa aktarıldığı belirtir.

    yazarın belirtiği önemli noktalardan biri, childe'nın deyimiyle neolitik devrimin başlangıcına ilişkin, toplayıcılıktan besin üretimine geçişin aşamalarında olup bitenlerdir. uygarlığın gelişimin ilk adımlarının atıldığı ırmak çevrelerinden önce ilk köylü - çiftçi topluluklarının bereketli hilalin dağlık yamaçlarında ortaya çıktığını söyler. braidwood, yabanıl bitkilerin kültüre alınması, hayvanların evcilleştirilmesi ile başlayan besin üretimi için en elverişli bölgelerin botanikçi jack harlan'ın belirttiği çekirdek alanlar olduğu söyler.