*

şükela:  tümü | bugün
 • in vitro fertilizasyon sırasında özel bir genetik problemi taşımayan embryoların moleküler veya sitogenetik yöntemlerle seçilerek uterusa transfer edilmesidir. bu teknik; bir genetik hastalık veya anüploidi için risk taşıyan ve gebeliği sonlandırma fikrine karşı olan ebeveyn adayları için bir alternatif olarak geliştirilmiştir.
 • in vitro fertilisation öncesi genetik tanıdır, embryolardan parçalar alıp genetik hastalıklar teşhis edilir, embryolardan sağlıklı olanları kullanılır. ingilterede bu yolla cinsiyet seçimi yapılıyor fakat sadece cinsiyetle alakalı hastalık durumlarında. zeka ile alakalı genler bulundukça ileride bu konuda da seçim yapılma olasılığı doğuyor. fakat henüz embryolardaki gen expressionu tam olarak incelenemiyor (daha var).

  edit:
  ukte halinde preimplantation genetic diagnose yazıyordu, doğrusu diagnosis olacak şeklinde uyarıldım, düzelttim.
 • laboratuvar ortamında (bkz: in vitro) döllenen yumurta ve sperm hücresinin oluşturduğu embriyolar henüz morula veya blastomer evrelerindeyken (8-16 hücre), embriyo içerisinden iki hücrenin seçilerek genetik materyalinin floresence in situ hibridizasyon (bkz: fish) veya polimeraz zincir reaksiyonu (bkz: pcr) adı verilen özel yöntemlerle incelenip, genetik defekt taşıyan embriyoların elemine edildiği, aranılan kalıtsal hastalık açısından genetik materyali sağlıklı olan embriyoların uterusa yerleştirilmesiyle hasta çocukların doğumunu önleyebilen, kalıtsal hastalıkları yüzünden çocuk sahibi olamayan çiftlere sağlıklı çocuk sahibi olma şansı sağlayan, azıcık pahalı olması yanında günümüzde tanısı yapılabilen tek gen hastalıklarında başarı şansı %99 olan tanı yöntemi. tanısı yapılabilen hastalıklar için;

  (bkz: akdeniz anemisi)

  (bkz: orak hücre anemisi)

  (bkz: ailesel akdeniz ateşi)

  (bkz: spinal musküler atrofi)

  (bkz: konjenital sağırlık)
 • (bkz: pgd)
 • cok afedersiniz de aynisinin fistiki yesili. anladiniz bence.
 • in vitro ortamda döllendirilen embriyonun, uterusa yerleştirilmeden önce genlerinin taranması işlemi. bazen de döllenmeden önce oositler üzerinde bu tanı yöntemi uygulanır.
 • bir çok kalıtsal hastalık için tüp bebek ile beraber sgk geri ödeme listesine alınmış bir genetik ayıklama yöntemidir. inşallah aileler uygulamak konusunda çekimser olmazlar. (bkz: sma taşıyıcılarına pgt'nin sgk kapsamına alınması)
hesabın var mı? giriş yap