şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ınsanlarin uzerinde kontrol kurabilmek icin onlara kullanilip atilabilir seyler olarak davranan guvensizlik seklidir. devletler tarafindan toplum uzerine uygulanan baski cesididir.
 • günümüz toplumlarında bireyi değersizleştirdikten sonra dalga geçer gibi "just do it", "evrene enerji gönder iste", "self motivasyon" gibi pompalanan mottolarla insanların bilinç altlarında "yine başarısız oldun, fakat tüm suç senin. demek ki yeterince çabalamadın demek ki yeterince istemedin, ohmm diyip evrene enerji göndermedin isteseydin olurdu bak" yerleştirilen acımasız strateji.

  farkında değiliz ama dağdaki çobana bile evrene yeterince enerji göndererek ve de tutkuyla bunu isteyerek steve jobs olabileceği mesajı veriliyor. sonra da işte dolaptaki anti depresanlar, instagramdaki gülen fotolar...
 • bu sözcük başlangıçta, "kıyıda köşede kalmış" kadınların, gençlerin ve göçmen işçilerin gitgide artan güvencesiz varlıklarını tanımlamak için kullanıldı.
  ardından, işçi sınıfının tam merkezinde duran ve her geçen gün büyüyen güvencesizleşmeyi tanımlamak için de kullanılarak anlamı genişletildi.
  (bkz: noam chomsky)
  (bkz: geleceği kurgulamak)