şükela:  tümü | bugün
 • hıristiyan teolojisinde adem ve havva dünyaya indirilmeden önceki zaman dilimidir. etimolojik olarak pre (önce) ve lapsun (ayağı kayıp düşme(slip), hata yapma(lapse) kelimeleriyle akraba) kelimelerinden gelmektedir. masum dönem olarak da nitelendirilmektedir hıristiyan inancında. uktecinin notu da iyiymiş, kaybolmasın. hem de kelimemizi cümle içinde kullanmış olalım:

  --- ukteciden alıntı ---
  "the catch is: is the subject wholly immersed into the matrix dominated virtual reality or does he know or at least suspect the actual state of things? if the answer is yes, then simple withdrawal into prelapsarian adamic state of distance would render us immortal in the virtual reality and, consequently, neo who is already liberated from the full immersion in the virtual reality shouls survive the struggle with the agent smith which takes place within the virtual reality controlled by the matrix..." gibi bir paragraf içinde geçmekte... zaman veya duruma bağlı olmak gibi bişi olabilir ayrıca "lapse" ile de alakalı... çok kararsızım be sözlük...
  --- ukteciden alıntı ---

  aslına metnin devamı da ilginç: "...this brings us back to malebranche's occasionalism: much more than berkeley's god who sustains the world in his mind, the ultimate matrix is malebranche's occasionalist god."
  yazının tamamını okumak isteyenler, slavoj zizek'in "the matrix, or, the two sides of perversion" makalesinebakabilirler. nereden nereye geldik?
 • bir insanın masumiyetini, saflığını koruduğu döneme atıfta bulunurken kullanılan bir sıfat. bu da, genellikle çocukluk ve gençlik dönemine tekabül eder.

  kökeni abrahamik mitolojiden gelir. adem ve havva'nın cennetten kovulmadığı dönemden bahsederken hep bu sıfat kullanılır. yasak elmayı yedikten sonra, cennetten dünyaya düşen bu insanlar artık saf ve temiz değillerdir.