• anasinin karninda sabredemeyip erken dogana denir.
  delikanlilik alemlerinde ayri bir yeri vardir.

  - bak koçum sabirli ol biraz,parani alacaksin.hem sen ananin karninda nasil bekledin 9 ay ha ?
  - ben prematüreyim laaaynnn!! ...çottt çottaaank...
 • lat. gelişmemiş.
  anne karnında gelişim süresini tamamlamadan dışarı çıkmayı tercih etmiş bebeklere denir.8 aylık olanlarının yaşama şansı pek yoktur.7 aylık olanlarsa genellikle yaşar.
 • öncelikle şunu belirtmek isterim ki, diğer memeli türleriyle karşılaştırınca aslında tüm insanlar prematüre doğmaktadırlar. bunun sebebi de tamamiyle beyinlerinin büyüklüğüdür. şöyle ifade edebilirim ki, fetüsçüklerin beyinleri ve o beyni taşıyan başları kadın vücut yapısının doğum yapmaya izin verdiği son noktaya kadar büyür, oysa o noktada diğer memelilerin doğdukları hale kıyasla son derece az gelişmiş, son derece muhtaç haldedir yavrularımız, ve böylece başka türlerde rastlanmayan uzun ve bağımlı bir bebeklik çağına adım atarlar.
  sırf insan türüne baktığımızdaysa prematüre çocuk doğurmanın sebepleri tam olarak bilinmemekle beraber hamilelik döneminde aşırı sigara, içki ya da zararlı birtakım ilaçların kullanımı, kötü beslenme, yoğun stres, hastalık geçirme ve rahmin yapısındaki muhtelif bozukluklar risk faktörü sayılabilir, ki bu saydıklarımın çoğu zaten bebeğinizi illa prematüre yapmasa da ona başka bir şekilde zarar verecek etkenlerdir. bunun dışında on dokuz yaşından erken ve otuz beş yaşından geç doğum yapmak da tehlikelidir.
  ikizlerde, üçüzlerde ve diğer çoğul doğumlarda erken doğma olasılığı ise çok yüksektir. ayrıca -hayata zamanında prematüre olarak atılmış bir bebek olduğum için- elem içinde belirtiyorum ki, bu çocukların zekalarının tam zamanında doğmuş çocuklara göre daha düşük olduğu ve ilerde öğrenme bozuklukları yaşama olasılıklarının da daha fazla olduğu saptanmış. çok üzülüyorum, her gece ağlıyorum.
 • (bkz: erken doğum)
 • fırlama
 • (bkz: postmature)
 • sabirsizlik yapan insana, algilayamayip dusunsun ki beni rahat biraksin diye soylenen kurtarici söz.

  -abi dur iki dakka premature misin?!
  -hö..pre?? ne?? ha tamam.
 • kenan yararın bu ayki lombakda çizmeye başladığı dizi karikatür. olay yedi aylık doğan bir gencin zaman kavramıyla yaşadığı çelişkileri anlatıyor. iyi bir şey olacak gibi görünüyor.
 • sözlük bazında ingilizce veya türkçe aratılması farketmeyen kelimelerden biri. buna bi isimde bulmak gerek.
 • hamileliğin 37. haftasından önce doğan ve ağırlıkları 2.5 kilonun altında bulunan bebeklere verilen isim.nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte annenin alkol, uyuşturucu,sigara kullanması, sentetik östrojen hormonları, stres, uzun süreli hastalık, endokrin oroblemleri,toksemi,yüksek tansiyon, enfeksiyon,rahimle ilgili sorunlar veya fetüsteki anomaliler ile ilişkli olduğu gözlenir.
hesabın var mı? giriş yap