şükela:  tümü | bugün
 • kısa boylu guzel hatunları tanımlama sekli.
 • zamanından önce doğmuş bu nedenle de gelişimini genelde tamamlayamamış, doğduğu gibi kuvözle tanışan bebekler.
 • zamanindan once dogmus, gelisimlerini tamamlayamadiklari icinde cok ozel bakim gerektiren bebekler... bu konuda melek durukan isimli bir hemsirenin yazmis oldugu cok guzel bir kitap var. umarim kimsenin ihtiyaci olmaz ama eger olursa da adi: hayata tutunan prematüre bebekler
 • yeğenim. daha doğrusu yeni yeğenim, çünkü 13 yeğenim daha var.*

  normalde dün doğması gerekiyor ve doğumgününün öküz babasıyla* aynı gün olması gerekiyordu ama beklenilenden 21 gün önce doğdu ve abim göt oldu.

  pek tatlı, pek sevimli, sarışın, mavi gözlü pek yakışıklı... ama biraz küçümen tabii... iyice de iştahlı, kendisinden 15 ay büyük abisine hiç benzememiş, doymak bilmiyor, bir de işine gelmeyen bir şey oldu mu koparıyor yaygarayı! hayatımda böyle bir çığlık, böyle bir ağlama, böyle bir bağırtı görmedim! elim ayağım titreyip sağa sola koşmaya başlıyorum... "gağğğ" diyor, yanağımı yanağına koyuyorum, çok tatlı, kalbim böyle huzurla doluyor... ayakları minnacık, pespembe! elleri çok zarif ama, parmakları uzun olacak belli...

  annesinin sezaryenle doğum yapması sebebiyle dikişleri falanı filanı derken, tıpkı abisinde olduğu gibi bunun da ilk günlerinde ben ilgilendim, ben baktım... dokunsan kırılacakmış gibi hassas, kıymetli ve muazzam güzel bir şey... çok seviyorum lan! çok tatlı sıpa!
 • normal olarak 40 hafta kabul edilen gebeliğin 37. haftasından önce doğan bebeklere verilen isim olup ikizlerimin başına gelendir. fındığımla bademim 29 hafta 6 günlükken 1280 ve 1490 gram olarak doğmuşlardı, epey zor günlerin ardından canavar gibi oldular. günümüzdeki imkanlarla çok erken doğan prematüreler bile yaşatılabilmektedir. 32 haftadan önce doğan bebeklerin emme refleksleri henüz gelişmemiştir. ayrıca prematürelerde akciğer sorunları, retinopati, beyin kanaması, vb sorunlar da görülebilir.

  dünyada yaşatılan en küçük prematüre bebek 21 hafta 6 günlük ve 248 gram olarak dünyaya gelen amillia taylor'dır.

  http://www.bugun.com.tr/…halde-fotogaleri-1575013/1
 • 7.5 aylık doğarak hayatımı ve yaşam tarzımı temelden etkilemiş durum. inat ve sabırsızlık bir çok şeyin hızlı ve çarçabuk olma isteği bir şeylere sürekli odaklanamama durumu ve hızlı konuşmak gibi etkiler bir ömür boyu sizinle gelir. önemli olan bunları avantaja çevirmektir.
 • annelerinin sütü genelde term (zamanında doğan) bebeklerin annelerininkine göre daha fazla enerji ve protein içeren bebekler. doğa da ınların büyümesini kolaylaştırmak, açığı böyle kapatmak istiyor belki.

  bu nedenle prematüreler için üretilen formülalar da *standart ürünlere göre daha yüksek miktarda enerji ve protein içerir. bebek 3 kg civarına gelince veya 40 hafta tamamlanınca her şey yolundaysa adapte formül kullanılıyor. ancak birden içeriği daha düşük ürüne geçilmiş oluyor. bu nedenle bu iki ürün arasında grçişi kolaylaştırmak için post discharge formula * kullanılması uygun olur.
 • çift rakamlı ayda doğanların tek rakamlı ayda doğanlara göre yaşama şansları daha düşüktür. farzı misal 7 aylık doğan bebeğin 8 aylık doğan bebekten yaşama şansı daha yüksektir. bu bakımdan yaşadığım için şanslıyım sanırım 8 aylık doğduğum için. doğduğumda çok zayıfmışım, görenler anne ve babamı teselli edermiş, olsun bir dahakine gibisinden. ama 2 ayda topaç gibi olmuşum annemin sütüyle. alkışkayarak uyanan, sürekli gülen sağlıklı bir bebek olmuşum. şimdi de filinta gibi, sağlıklı bir bireyim thanks to god.
 • biz öyle baby shower'lar falan yapamadık mesela. herkes doğum servisinden üç kişi evine dönerken biz yine iki kişi döndük can parçamızı kuvözde bırakarak...

  tam 23 gün boyunca gece-gündüz demeden süt taşıdık. kablolara bağlı bebeğimizi gördükçe sevinmekle üzülmek arasında gidip geldik. dokunamadan sadece izledik onu.

  her gün takip ettiğimiz kilo alım tablosunda yeri geldi +10 gram için sevinç çığlıkları attık. ziyaret saatleri dışında gelen her telefona irkilerek, telaşla baktık.

  zordur prematüre bebek sahibi olmak. sabır ve metanet ister. bebeğinizin kendi kendine nefes alabiliyor olmasına sevinmektir. 10 gramına sevinmektir. biberonla beslenebilmeye başladığında çılgınca sevinmektir. kuvöze bağlı aletlerin alarm seslerine alışmaktır. yoğun bakım hemşireleriyle içli dışlı olmaktır. diğer prematüre bebek aileleriyle dert arkadaşlığı yapmaktır.

  ama günü gelip de minik bebeğinizi hastaneden çıkardığınızda dünyalar sizin olur...
 • 37. haftadan önce doğan survivor bebekler. mucizevi.

  dolayısıyla da normalde bile bir insanın yavrusunun gülüşüne dünyalar değişilmezken, üstelik bir de yaşam mücadelesi veren bu minik kahramanların yüzünde belirecek anlık tebessümler insanın aklını başından alıp, havalara uçurmaz mı?

  işte gülücükleriyle birlikte prematüre bebeklerin fotoğrafları:

  yalnızca 907 gramlık şirinlik muskası

  33 haftalık güzellik

  yalı çapkını bebecik 34 haftalıkken teşrif etmiş kerata*.

  parmak çocuk 25 haftalıkken doğan yaka iğnesi gibi küçük prenses ve sonrası

  31 haftalık

  1.36 kg'lık mutluluk

  25 haftalık dünya tatlısı

  25 haftalık yumurcak

  kaynak