• ingiliz derin devletinin propaganda aracına dönüştürülmüş.

#blacklivesmatter
  • “lets us know when you spot your nation” diye ligde gol atan her ülkeden birer futbolcunun olduğu video hazırlamışlar. türkiye’den bilin bakalım kimi koymuşlar?
    jem karacan

kesinlikle rezalet puanım 9/10

tunkay şanlı, tugay kerimoğlu, çağlar söğüncü, ırkçı pezeveng, alpay falan dururken jem karacan kim?...

video
    jem karacan’ın golü 21:25 civarlarında.
  • son 3 haftaya* inanilmaz heyecanli giren alemlere rahmet olarak kurulmus lig. son 3 mac kaldi sadece ve resmen olum kalim mucadelesine geldi isler artik. en heyecan verici durumda olan takimlara bakarsak;

sampiyonlar ligi
    manchester city ve liverpool zaten kapatti sezonu. ancak 3 ve 4. sira icin olan mucadele muhtesem. chelsea ve ozellikle leicester city'nin inanilmaz kotu formu, manchester united'in canavar gibi geri donmesiyle birlesince ortalik resmen guy ritchie filmine dondu.

--chelsea -- (60p)
    bir tik daha rahatti diger ikisinden ama temmuz ayinda oynadigi 4 mactan 6 puan cikarabilince atesi hissetmeye basladilar. gecen macta sheffield united resmen tokat manyagi yapti, iki mac oncesinde de dusmeme mucadelesi veren west ham united'a kaybedince artik her mac final anlami kazandi onlar icin. bu aksam 14 temmuz 2020 chelsea norwich city maci'nin telafisi yok. lig sonuncusuna da puan kaybetmemesi lazim artik takimin. ustelik sonraki iki maci liverpool ve wolverhampton wanderers. acik ara en zorlu fikstur kendilerinin ve efsane karmasik bir durum cikiyor ortaya. liverpool salar mi bilmem ama (ki city macindan sonra sanmam pek) wolves az da olsa sampiyonlar ligi icin olan sansini birakmaz.

--leicester city-- (59p)
    bir donem sezonun en keyifli maclarini oynayan, dikine inanilmaz saldiran takimiydi. o formu biraz koruyabilseler su an nispeten daha rahat olacakken, geriden gelen chelsea'nin arkasina dustuler. son 5 haftada; ligin en kotu oyununu oynayan bournemouth afc'den 4 yediler, arsenal ile berabere kaldilar, everton'a yenildiler, onu da gectim brighton ile berabere kaldilar. ozellikle brighton maci inanilmaz zevksiz ve ruhsuzdu. hadi arsenal ve everton neyse de, martilari da yeneceksin yani. bournemouth olayina girmiyorum hic.
    asil bomba simdi geliyor, bu adamlarin son uc maci sheffield, tottenham hotspur ve manchester united. yani film cekip boyle bir siralama yapsan, "heyecanli olsun diye zorlamislar yeaa boyle denk gelmez" dersin. bana gore bu sene uefa yolcusu bu takim.

--manchester united-- (59p)
    karantina doneminden acik ara en iyi donem takim. bruno fernandes nasil bir sey yaptiysa sadece kendisi harikalar yaratmakla kalmiyor, takima verdigi guven ve yonettigi ataklarla herkesin seviyesini cok cok yukari cikariyor. bariz bir sekilde lig basladiktan sonra* en keyif veren takim oldu united. 13 temmuz 2020 manchester united southampton maçına kadar da terminator gibi gidiyorlardi ama tam 3.'lugu alacaklari macta inanilmaz ruhsuz bir oyun + son dakikada gelen korner goluyle bu firsati kullanamadilar. crystal palace ve west ham united maclarindan sonra final olarak leicester'a konuk olacaklar. final dedim ama, leicester o maca kadar dagilabilir bile fiksturunu de hesaba katarsak. bana gore sampiyonlar ligi'ne kalan 2 kontenjan icin en buyuk favori kendileri.

dusme hatti
    bu kisim da resmen yaniyor. norwich city bagira bagira gitti zaten. bugun de chelsea'ye son bir kiyak yapip dukkani kapatirlar, bu arkadaslara girmiyorum. zaten sonrasinda cildirmis bir burnley ve city maci var. aslinda bana gore dusen 3 takim da belli ama yine de ne olur ne olmaz.

--aston villa-- (30p)
    bana gore gidici diger takim. zaten ekstra bir parlamalari ya da ne bileyim cok enteresan bir seylerini gormedim. onceki aksam palace'i yikan trezeguet sayesinde hala umutlarini tasiyabiliyorlar ama everton deplasmani, icerde arsenal ve son olarak da kendilerinden cok daha iyi ve rakipleri olan west ham ile oynayacaklar. muhtemelen o maca kadar dusmus olurlar zaten. yine de carlo'nun everton'indan bir seyler koparabilirlerse arsenal maci shkodran mustafi ve david luiz 'in de katkilariyla guzel olabilir.

--bournemouth afc-- (31p)
    bir diger gidici. yani bu kadar kotu top oynamak icin ozel caba sarf etmek gerekiyor. bir onceki macta manu karsisinda one gectiklerinde sok olmustum. hatta bir 10 dakika kadar da baya iyi top oynamislardi ama sonra ozlerine donduler. son macta 10 kisi kalan leicester'a yaptiklari da enteresan tabi ama onlar da bir garip oldular iyice zaten. bu galibiyetle ayni villa gibi son bir gayrete giristiler ama hic umut vermeyen oyunlari ve yarin oynayacaklari city maci ile uzaklara bakarak championship'e dogru yol almaya baslarlar. nathan ake'yi kaybederlerse bir daha ne zaman goruruz kendilerini bilemiyorum. gerci hala callum wilson, joshua king, jefferson lerma gibi yildiz isimler de var ama bu oyunla ne kadar kalirlar ya da ne kadar 'yildiz' olarak kalirlar bilemiyorum.

-- watford-- (34p)
    ligin buyuk bolumunde dusme hattinda gittikten sonra su an sadece 3 puan ustune attilar kendilerini. bournemouth cok kotu belki ama bunlarin da kalan fiksturleri inanilmaz. 3 gun sonra ayni puandaki rakipleri west ham united ile resmen kazananin kaybedenin olusune basarak yukari cikacagi bir maca cikacaklar. bana gore west ham birakmaz o maci, sonrasinda da city ve arsenal ile oynayacaklar. yani 3 puan yukardalar ama bu son 3 haftada sifir cekme ihtimalleri de cok yuksek.

--west ham united-- (34p)
    watford'u yendikleri anda %100 olmasa da ligde kalacak takim. hayvan gibi patlamalar yapan michail antonio gibi bir x factor'e sahip olmalari da cok buyuk bir silah kendileri icin. watford sonrasi sampiyonlar ligi mucadelesi veren manchester united'a konuk olacaklar. old trafford'dan puan cikarmalari cok zor olsa da, is son haftaya kadar kalsa bile aston villa'yi icerde yenip az onceki ucluyu kendi aralarinda kapismalari icin yalniz birakacaklardir. bana gore bu hattaki en avantajli takim. gecen haftaki chelsea galibiyeti ile gelen 3 puan'in kiymeti simdi daha iyi anlasiliyor.

islerin bu kadar karmasik bir hal almasiyla son 3 fiksturde inanilmaz maclar, hatta gercek anlamda final diyebilecegimiz eslesmeler izleyebilecegiz.

iste premier league bu !
  • şampiyonlar liginden daha zordur burada şampiyon olmak
  • ispanyolların kumda çocuklarla oynar gibi oynadığı takımları olan lig. kendi aralarında takılıyorlar öyle.
  • izlemesi en keyifli şeydir
  • nasıl oluyorsa ispanyol takımları tarafından tokat manyağı yapılmasına rağmen 2018-2019 sezonu şampiyonlar ligi ve avrupa ligi finallerinde boy gösteren 4 takımı da bulunduran liglerin kralı.
  • liverpool'un tadını kaçırdığı lig.
  • geleneksel yuksek temposu, dinamizmi ve fiziksel kalitesi sayesinde izlemesi en zevkli yerel futbol ligidir. yalniz babalarinin hissesi varmiscasina savunan turkiyedeki hayranlari oyle bir tiksindiriyor ki takimlari her sene sampiyonlar liginde elensinler diye bekliyorum yalan yok. ne de olsa arsenal'imiz de oksuz, beter olun amk.
  • 2020-2021 sezonu 12 eylül 2020 tarihinde başlayacak olan dünyanın en iyi ligi..
hesabın var mı? giriş yap