şükela:  tümü | bugün
 • tam adı: prens ali bin al-hüseyin
  çerkesleri ve çerkes kültürünü tanıtmak amacıyla atlı yürüyüş düzenlemiş olan ürdün kraliyet ailesi üyesi.
  annesi çerkes olan prens ali, üniversite yıllarında ilgisini çeken ve etrafındaki çerkesler sayesinde derinlemesine inceleme fırsatı bulduğu bu kültüre karşı kendini sorumlu hissetmiş ve dünyada tanıtımının yapılması amacıyla 9 eylül günü ürdün’den kafkasya’ya doğru yola çıkmıştır.prens ali bin al-hüseyin’in ve çerkes atlılar çok sayıda çerkesin bulunduğu türkiye’de yoğun ilgi görmüştür. 10 eylül’de reyhanlı üzerinden türkiye’ye giren 12 atlı, yanlarındaki 33 kişilik yardımcı ekiple birlikte osmaniye, mehmetbeyli, maraş, pınarbaşı, kayseri, sivas, şarkışla, tokat, turhal, erbaa ve samsun üzerinden yürüyüşlerinin türkiye kısmını tamamladı. atlı grup 25 eylül cuma günü feribotla kafkasya’ya geçti.

  "prens ali bin al-hüseyin, haşemi sülalesine mensup olan ürdün kralı hüseyin’in beş oğlundan üçüncüsüdür. 1975 yılında doğan prens ali, annesini henüz 3 yaşındayken bir helikopter kazasında kaybetmiştir. 1994 yılında ingiltere’deki royal military academy’den mezun olan prens, halen ingiliz ordusunda subaydır. new york’daki columbia üniversitesi’ne 1994’de giren prens ali politika ve felsefe okumaktadır.

  atlı yürüyüşün amacının, ürdün dahil 45 farklı ülkede dağınık bir şekilde yaşayan çerkeslerin güzel kültürünü tüm dünyaya tanıtmak ve sevdirmek, bu vesileyle tüm insanlar arasında dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek olduğunu belirten prens ali bin al-hüseyin, siyasi amaçları olmadığını özellikle vurguladı. prens ali, bu atlı yürüyüşten sonra çerkes kültürünü tüm dünyaya tanıtmaya yönelik başka etkinlikler düzenleyeceklerini de belirtti.

  24 eylül günü ankara’ya gelen prens ali, sheraton oteli’nde geleneksel çerkes giysileri ile katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. basının büyük ilgi gösterdiği toplantıda atlı yürüyüş konusunda bilgi verildi. prens ali aynı akşam kafkas derneği ankara şubesi’ni ziyaret ederek üyeler ile görüştü.

  prens ali, çerkeslerin anayurdu olan kafkasya’yı da bir kaç kez ziyaret etmiş ve burada yaşayan çerkeslerle yakın ilişkiler ve dostluklar kurmuştur. ayrıca üç yıl önce maykop’ta toplanan dünya çerkes birliği’nin genel kuruluna “onur konuğu” olarak katılmıştır. önümüzdeki yıl, çerkes dil, kültür ve tarihini yerinde öğrenmek için kafkasya’daki bir üniversitede bir yıllığına özel kurslar alacaktır." *

  daha sonra the adyghe adlı bir belgeselle bu atlı yürüyüşü ölümsüzleştirmiştir.loreena mckennitt'in de müzik ve yorumlarıyla katkı sağladığı belgesel ve bu atlı yürüyüş sayesinde çerkesler için bir küçük prens olmuştur prens ali.*
 • disney versiyonunda, alaaddin'in cin marifetiyle prens olduktan sonraki ismi. prens ali, ali ababwa... (bkz: prince ali)
 • rahat bir şekilde fifa başkanı olacak şahıs.