şükela:  tümü | bugün
 • küba menşeili şahane bir haber ajansı. özellikle latin amerika hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak isteyenler için benzersiz. başka hiçbir yerde bulamayacağınız haberleri günü gününe geçiyorlar. ispanyolcanın yanı sıra portekizce, ingilizce, italyanca ve 14 ekim 2006 tarihinden beri türkçe olarak da yayınlanıyor. anasayfa için www.prensa-latina.org, türkçesi için plturkce.org.
 • latin amerika haber ajansı. latin amerika ve dünyadaki yansımaları üzerine haberlere ulaşmak ve fidel castro nun makalelerini okumak isteyenler için,
  http://www.plturkce.org/
 • "merkez ofisi havana'da bulunan prensa latina, 1959'da, küba devrimi'nin zaferinden kısa süre sonra kuruldu.
  aradan geçen 40 yılı aşkın süre boyunca kesintisiz olarak küba, latin amerika ve dünyadan güncel haberleri okuyucularına ulaştıran prensa latina, çoğu amerika ülkelerinde bulunan 22 temsilciliğiyle dünyadaki gazeteler, radyolar ve televizyonlar için vazgeçilmez bir haber kaynağı."
 • turkce sitesinde birkac cumlelik ozetlerle agirlikli olarak latin amerika'dan haberler alabiliyorsunuz. daha sonra detaylari icin internette ilgili haberi tekrar aramaniz gerekebiliyor. burada okudugunuz bir haber dunyayi ilgilendiriyorsa ancak 3-5 gun icinde turkiye medyasinin "dunya" kategorisinde yer alabiliyor. oysa haber anavataninda cogunlukla nitelik degistirmis oluyor bu surecte.

  diger kitalardaki gelismeleri de veriyorlar. ancak bunlar genelde hak mucadelesi ve cevre/doga temali oluyor. ve oldukca gec guncelleniyor. bu haberlerin cogunu zaten kuresel haber ajanslarindan okuyabildiginiz icin prensa latina'nin surekli guncelleme sorumlulugu altina girmemesini hakli buluyorum.
 • kurucusu jorge masetti, che guevara ile sierra maestra'da röportaj yapmış ilk gazetecidir.
  devrimden sonra prensa latina'yı kurmuş ve ilk yöneticisi olmuştur.

  1962 yılında arjantin'in bolivya sınırındaki la salta eyaletinde, che'nin cesaretlendirmesi ve yönlendirmesiyle başlayan gerilla hareketinin başındayken 1964'ten sonra kendisinden bir daha haber alınamamış.

  lakabı;

  (bkz: comandante segundo)