• ikinci elizabethin kızı prens charlesın kızkardeşi, prens andrew ile prens edwardın ablası.
 • eski binici. 1971'de bbc tarafından yılın sporcusu seçilen kraliçenin yegane kızı, annesinin açtığı 1976 montreal olimpiyatları'nda yarışmıştı. kızı ondan çok daha başarı olacaktı...
  (bkz: zara phillips)
 • "prenses sıfatına yakıştırılagelmiş güzellik ve çekicilik vasıflarından nasibini almamıştı. bu nedenle mizacı, çocukluk çağlarından itibaren sert ve içe kapalı olarak şekillenmişti. okul hayatında vasat ve hatta silik, genç kızlık çağlarında gösterişten uzak, günlük hayatında medyanın ilgi ve sevgisinden yoksun, zorunlu sosyal sorumluluk projeleri haricinde insanlardan ve özellikle çocuklardan hoşlanmayan, ciddi, sessiz ve sakin bir karakterdi.

  basına malzeme olacak bir fiziğe sahip olmadığı gibi dikkat çeken hal ve tavırlar da sergilemezdi. duygularını kendi içinde yaşamayı tercih eder, fevri davranışlarda bulunmazdı. basın bu soğuk ve ciddi prensesten intikamını almak için adeta pusuda bekliyordu. katıldığı binicilik yarışmalarından birinde kaza geçirip attan düşmesi, haftalarca manşetlerden inmemesine neden olmuştu.

  atlara olan sevgisi insanlara olan sevgisinden çok daha fazlaydı. çok sevdiği atının ölüm anı, prensesin sakin ve vakur duruşunu yitirdiği tek an olarak yansımıştı basına.

  çocuklardan hiç hoşlanmaz mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışırdı. zorunlu sosyal sorumluluk projelerinden birini yürütürken kucağına yardıma muhtaç çocuklardan birini alıp poz vermesini isteyen basın mensubunu 'çocuklara yardım etmek için çocuk sevmek gerekmez!' diyerek sert bir üslupla reddetmişti. kendi çocuklarına bile derin bir sevgi ve ilgiyle bağlı olmadığını 'diğer annelerden hep duyduğum o yüce annelik duygularını hiçbir zaman hissetmedim. onların bu halini anlayamıyorum, abartılı buluyorum.' cümleleriyle ifade etmişti.

  o her zaman abartıdan uzak, durgun, sade bir kadındı..."

  bu satırlar bir belgeselden (aklımda kaldığı kadarıyla) alıntıdır... ve ayrıca bu kadar detaylı ve uzun uzadıya aklımda kalmasının bir nedeni olmalı...
 • bugün kar altında karşıdan karşıya geçmeye çalışıyordum ki polis arabaları göründü. en az 15 araç geçti yavaşça ve kalakaldı herkes. sonra, 24 dizisindeki gibi zırhlı siyah araçlar belirdi. başka ülkeleri ziyaret ettiklerinde kullandıkları armalı bayrağı görünce kraliçe elizabeth bu dedim ama yanılmışım. meğer kız kardeşiymiş.
 • 1950 doğumludur. metresinden bir çocuğu olduğu ortaya çıkan yüzbaşı mark phillips'ten 1992 yılında boşandı. anne, 1992 yılında amiral sir timothy laurence ile 2. evliliğini yaptı. böylece, viii. henry'nin ardından boşanma sonrası evlenen ikinci ingiliz kraliyet ailesi üyesi oldu.
 • aşksız evliliklerden güzel çocuklar doğmaz.
 • anasıyla yaşıt gibi duruyor. hiç elizabeth'in kızı demezsin. ben demem mesela.
 • aşk hayatının hızlı seyiriyle karakterinin teyzesi prenses margaret'e benzediğini gösteren, kraliçe ikinci elizabeth'in 4 çocuğundan tek kız olanı. at suratlı hatunlar listesine de prenses anne rahatlıkla girebilir.

  diğer yandan 4 kardeş arasında sporculuk açısından en başarılı olanıdır, çünkü binicilik üzerine altın madalyası vardır ve olimpiyat oyunları'nda yarışabilmiş ailesinin ilk üyesidir. kendisinin halk arasında genel imajı ise soğuk, kibirli ve haşin şeklindedir.
 • babasının cenazesinde en vakur duruşlu ama bunun yanında da üzüntüsü en çok gözünden belli olan kişiydi. charles'tan önce doğmuş olsaydı muhtemelen şu anda tahtta oturuyor olacaktı. hükümet gibi kadın.
 • kraliçenin birkaç gündür devam eden cenaze etkinliklerinde en üzgün görünen kişi. üzgün insanı hemen fark ederim. ayrıca dün kraliyet ailesinin resmi hesabından annesiyle çekilmiş fotoğrafıyla birlikte bir veda mesajı yayınladı. birkaç ay önce 96 yaşındaki kraliçe zoom üzerinden toplantı yaparken, kızı anne de ona yardımcı oluyordu. muhtemelen son zamanlarında daha yakın bir iletişim kurdular, kraliçe bir anneyle ne kadar yakın olunabiliyorsa artık.

  tanım: kraliçe ikinci elizabeth'in tek kızı.
hesabın var mı? giriş yap