şükela:  tümü | bugün
  • padişah imparator shaddam iv'ün kızı.. dune kitabında yazdığı birçok eserden alıntılar vardır.. zaman, yer vs. değişirken bir ayraç olarak yer alır kendilerinden bir alıntı..
  • 1984 tarihli dune filminde kendisini virginia madsen oynamıştır.
  • en acındırık bulduğum zavallı hatun modeli. kaymaklarla beslenir her bir yaptığı sıradansa da olay olur. çünkü doğustan özeldir. ama sevmeyi bilmez belki sonradan öğrenir ama farkedilmez...
  • alia nın "yoksa sana ruinal* mı demeliyim" şeklinde anagramlı bir ayar vermişliği de vardır buna
  • ilk kitapta ne alaka olduğu epey bi süre anlaşılamayan "muad'dib'in aşmışlığı", "muad'dib'in çükünün büyüklüğü", "muad'dib'le çayçerken" gibi eserlerin sahibi.
  • dune evreninde ganima'nın taktığı lakap ile "ruinal" (yıkımcı olarak çevirebiliriz sanırım) corrino evinin prensesidir.

--- spoiler ---
    paul sadece imparatorluk tahtına oturmak için irulan ile evlenmiştir. karısı olsa irulan da sevgilisi chani'dir. ve daha sonra paul'ün çöküşünü amaçlayan bir komploda yer almıştır. bu komploda onun çıkarı gelecek imparatorluk hanedanının annesi olacak olmasıdır. ancak corrino evi gibi komplonun içindeki komplonun içindeki komplolara alışık bir hanedandan gelmesine rağmen... zayıftır. daha sonra kendini tarihe ve muad'dib tarihçesi yazmaya adamıştır.

--- spoiler ---
  • pek sevdiğim, güzel, entellektüel dune karakteri.
    frank herbert' children of dune miniseries'te julie cox oynamıştır.
    eserlerinden bazıları:

a child's history of muad'dib
    analysis: the arakeen crisis (written for bene gesserit circulation only)
    arrakis awakening
    collected legends of arrakis
    collected sayings of muad'dib
    conversations with muad'dib
    count fenring: a profile
    dictionary of muad'dib
    the humanity of muad'dib
    in my father's house
    lecture to the arrakeen war college
    the lens of time
    lessons of the great revolt
    manual of muad'dib
    muad'dib: conversations
    muad'dib, family commentaries
    muad'dib: the ninety-nine wonders of the universe
    muad'dib: the religious issues
    muad'dib: the man (with preface by stilgar)
    paul of dune
    private reflections on muad'dib
    songs of muad'dib
    the wisdom of muad'dib
    words of muad'dib
  • henüz serinin sadece birinci kitabını okumuş olduğum için kendisinin tam olarak nasıl bir hanımefendi olduğunu bilmiyorum da, yazdığı eserlerden kesitler göre göre galiba ismine aşık oldum kendisinin. irulan ne güzel bir isimdir ulan! (hayır, dayanamadım. evet, ben de tiksiniyorum kendimden) kızım olursa bu ismi vermeyi düşünebilirim, gerçi dünya buna hazır olmayabilir.
  • tarihteki diğer bir çok soylu hanım gibi politik bir evliliğin içine sıkışıp kalmış bir kadın. chani'yi paul'den uzaklaştıramayınca kendisini bir muad'dib külliyatı yazmaya vuruyor ki bence mantıklı bir adım.