şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: mononoke hime)
 • hayao miyazaki'nin en sevdiğim animasyonlarındandır. hatta belki de en sevdiğimdir. kurtlarca büyütülmüş san'ın ormanı için civardaki bir köyle ve o köyün başındaki leydi eboşi ile mücadelesini anlatır. orman sadece ağaçlara ve hayvanlara değil ruhlara da ev sahibidir ama o adını unuttuğum köy çıkarları uğruna ormanı ve hayat kaynağını tehdit etmektedir. bu mücadelenin ortasına düşen, uzaklardan gelen aşitaka iki taraf arasında köprü olmaya ve san'ın güvenini ve sevgisini kazanmaya çalışır. sonu çok ilginçtir. gerçi baştan sona hep ilginçtir. bi noktada insan ormanı katleden o leydiye bile sempati duyuyor. muhteşemdi kısacası yahu.
 • ormanı ve dogayi koruyan üstün varliklarla, dogayi acimasizca kendi cikari icin katleden insanlar arasindaki mücadeleyi anlatan muhtesem bir anime sinema filmi. film, ülkemizde karadeniz yaylalarina dahi gözünu dikmis rant pesindeki devlet adami ve is adamlari ile yerel halk arasindaki mucadeleyi de animsatti bana. japon animelerindeki metafor ve detaylarina hayran bir insan olarak izlenmesini tavsiye ederim. zaten imdb hakkini vermis 8.4 puanla.
 • güzel yazar.
 • "ormanın ruhu ölmez, o hayatın ta kendisi" repligiyle verilebilecek en güzel mesaji veren harika miyazaki filmidir.
 • az entry, şaşkınlık verici. ekşisözlük flar takımı nerede?
 • ormanın ruhunu, en güzel betimleyen animedir.

  teşekkürler miyazaki san
 • insanın endüstrileşme ve kapitalizm sürecinde doğadan kopup ona düşmanlaşmasını anlatan, miyazaki başyapıtlarından biri *. miyazaki'nin "insan" ve "doğa" üzerine, evrensel felsefi yorumlarını şinto, japon edebiyatı, tarihi ve etimolojisinden damıtarak içe işleyen bir ustalıkla ortaya koyduğu, unutulmaz bir anlatım.

  --- spoiler ---

  filmde kafaları karıştıran bir durum var ki, araştırmasını yapıp buldum, şöyle imiş: filme adını veren esas kahraman olan prenses mononoke, bu isimle geçmiyor hiç filmde, bu ona insanlar tarafından takılmış bir lakap. karakterin filmdeki adı: san... san japonca "üç" demekmiş. annesi ve babası tarafından kendi hayatlarını kurtarmak amacıyla kurban ettikleri ve ormanda kurt tanrı-ruhu moro tarafından yetiştirilen san, moro'nun üçüncü yavrusu imiş. yani, gerçek yavrusu olmayıp evlat edindiği "çocuğu"...

  uzun bir tarihçeye sahip olan"mononoke" ise, zaman içinde evrim geçirmiş bir japonca kelime imiş; en son "bilinmeyen şey", "esrarengiz güç", "görmesi ve anlaması zor olan güçlü bir varlık" anlamlarında kullanılıyormuş... san'ın filmde insanlar tarafından "mononoke" olarak nitelendirilmesinin nedeni bir kurt-kız olması, seyirci için ütopik, üstün bir karakter olsa da, filmdeki insan karakterler için bir şehir efsanesi düşman özelliklerine sahip olması olabilir sanırım.

  baş karakterlerden biri olan ashitaka'nın adının kelime anlamı "aydınlık yarın"mış. doğayla insan arasında uyum sağlamak için yol bulmaya çalışan bir lider için miyazaki bu ismi özellikle seçmiş olmalı.

  film boyunca yol gösterici olarak görünüp kaybolan sessiz, minik, gizemli yaratıklar olan kodamalar japon folklorunda ağaçların ruhlarını temsil eden figürlermiş. japonca kodama tam olarak ağaç ruhu anlamına geliyormuş. aslında geleneksel olarak aynı ağaçlara benzerler ve insanlar tarafından farkları algılanamazmış... ama filmdeki, miyazaki'nin kodamaları beyaz, sevimli, tıkırık tıkırık tipler.

  şintoizm panteonunda binlerce tanrı (kami) varmış ve bunlar farklı doğa güçlerini temsil eden ruhlar olarak karakterleştirilirlermiş. filmdeki kodama - ağaç ruhu, moro kurt tanrı-ruhu, orman ruhu/geyik tanrı-ruhu ve yabani domuz tanrı-ruhu hep şinto kökenli kamiler imiş.

  --- spoiler ---
 • rez bırakayım sonra anlatırım.

  tanım: mononoke prensesidir.

  ek: bir gün mod olana kadar