şükela:  tümü | bugün
 • kluplerin yeni futbolcularla anlaşma yaptıkları yer.

  (bkz: fenerbahçe pvh ile prensipte anlaştı)
 • alkolde çözünürlüğü yüksektir.
 • kişinin kendine koyduğu, karakterini çizen kurallar bütünü olarak tanımlanabilir. tutarlı davranışlar sergilenmesini, kişilik problemi yaşanmadığının anlaşılmasını sağlar.
 • konuyla alakalı, özellikle cheja'nın dediğine paralel, bir doğu alman fıkrası (bkz: doğu alman fıkraları) anlatayım da tam olsun:

  kadın'ın birisi bir türlü aradığı ürünleri bulamadığı için dükkan dükkan gezip, 'aradığın bizde yok' diyen bütün satıcı ve teşrifatçılara 'prensip nerde?' diye çıkışıyor, yüzlerine bakıp cevap bekliyor, sonra da hışımla dükkanı terk ediyormuş. böyle böyle en sonunda ilk girdiği dükkana geri dönmüş, aradığı ürünlerin hala olmadığı söylenince: 'bu prensip nerede, prensip?' demiş. 'ne prensip'i hanımefendi, neden bahsediyorsunuz?' diye sorulunca, çıkışmış 'yahu honecker her gün tv'ye çıkıp 'prensip'te gerekli olan herşey var' diyor ya, orayı soruyorum. neresiyse söyleyin de gideyim oradan alayım.' fıkra sonu ünlemi. dönüp kameraya bakma.
 • kişinin edinme kararıyla birlikte birey üzerinde bağlayıcılık ağlarını örmeye başlayan kalıp. her kalıp gibi uyma'yı gerektirdiğinden, kendinden menkul bir varlık olarak tahakküm ve sınırlayıcılık muştular. hayat kolaylaştırma vaadiyle kişiyi kandırır, paşa gönüle ket vurur. gündelik hayattaki işlemleri güvenli hale getirirken, bilinmeyenden gelene karşı hücre duvarı örer. esnekliğinden bahsedilmesi ise kişinin kendisini kandırmasından ibarettir.
 • iyi bir psikolog olma prensibi şudur:"gelen hastaların hayat hikâyelerine takılma, müdahil olma. onlar senin hastan, sadece hastan."

  iyi bir polis olma prensibi şudur:"içinde bulunduğun rezillikleri ve ahlaksızlıklara göğüs ger ve meslektaşının yaptığını yapma, kendin ol, görmezden gelme."

  iyi bir avcının prensibi şudur:"avına karşı saygılı ve merhametli ol. seni diğerlerinden ayıran zekan değil, merhametin olacaktır."

  iyi bir çoban olma prensibi şudur:"sürüne saldıran kurt sürüsüne karşı mücadele et ve kayıp verirsen de bunu kabul et."

  iyi bir dostun prensibi ise şudur:"değer ver, değer göster. hisset, hissettir. önemse, önemli kıl. arkadaş tavırları sergileme, dost olduğunu hatırla."
 • (bkz: tutamak)
 • bir gün bir restoran açarsam bu adı koyacağım. böylelikle özellike restoranıma gelen futbolcular ve yöneticiler sayesinde medyada geniş yer bulacağım. bir de çıkışta kolonya yerine taviz vermeyi düşünüyorum da bakalım hayırlısı.
 • teoride sahip oldugumuz, pratikte yamuldugumuz kisisel kurallar butunu. prensip olarak prensiplerimi her an degistirebilirimi prensip bellemeye karar verdim.
 • vicdan ve mantik gibi iki onemli insani ozelligi kullanmanin kendilerine bir sey kazandirmayacagini bilen ego abidelerinin davranislarini bagladiklari otomatik pilot.