şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ilke)
 • kişinin kendine koyduğu, karakterini çizen kurallar bütünü olarak tanımlanabilir. tutarlı davranışlar sergilenmesini, kişilik problemi yaşanmadığının anlaşılmasını sağlar.
 • aslen 7.yy'da cin'de yasamis "ip" isimli prensin adindan tureyen bir kelime. ip hayatinin uzunca bir donemini orduda generallik yaparak gecirmistir. o zamanlar hala orta asyada yasamakta olan turkler cinlileri en cok rahatsiz eden irk olduklarindan, bu prensin de en onemli gorevi turklerin amansiz saldirilarina karsi gelmekmis. ancak ip, kendisinden once ve sonra gelen cinlilerin aksine, yuksek rutbeli generallerden ve babasi cin imparatorundan gelen tum baskilara ragmen, bugun tarih kitaplarinda da okutulan icten bolmeci cin oyunlarini uygulamamakta direnmekteymis. kendisi donemde cok revacta olan bilimum ilginc uzak dogu dinlerinin fanatik takipcisi oldugundan bu tur kalles yontemler kendisine hic hitap etmemekte, ve babasinin tum israrlarina karsin dininin ogretilerine sadik kalmis. boylesine prensiplerine bagli davranislar kendisini yakindan izleyen turkleri o kadar duygulandirmis ki, sonunda imparator babasi tarafindan idama mahkum edilen prens ip'in turklere karsi prensipli tutumunu ebediyete dek hatirlamak icin prensip kelimesi yerine o sirada kullanilan kelimeyi kullanmayi birakip kullanilmaya baslayan bir kelimedir prensip.

  (bkz: zaten igrenc olan bir esprinin bokunu cikarmak)
 • ısrarcı-faydacı oluşumlara karşı ayak diremenin en kolay yoludur.
  on kez telefonla arayıp "bakın muhteşem bir çekilişimiz var, nolur katılın, kazanıcaksınız hem biletler de ucuz" diyen adamcıklara ya da havaalanında yanınıza yaklaşıp "ya bak sen öğrencisin bavulun azdır şu bizim bavullardan birini geçiriver" diyen 45 bavullu almancı ailelere karşı "malesef, prensip olarak almıyorum" demek kolayca kurtulmayı sağlar.
  "siz arsız uğursuz olmasanız, daha önce başına kötü şeyler gelmiş insan örnekleri görmesem bende de bu prensip ortaya çıkmazdı" meali taşır bir yerde.
 • vicdan ve mantik gibi iki onemli insani ozelligi kullanmanin kendilerine bir sey kazandirmayacagini bilen ego abidelerinin davranislarini bagladiklari otomatik pilot.
 • kluplerin yeni futbolcularla anlaşma yaptıkları yer.

  (bkz: fenerbahçe pvh ile prensipte anlaştı)
 • ''prensip : uygar insanın yamyamı.''

  özdemir asaf
  yuvarlağın köşeleri
 • her karakter sahibi insanın sahip olması gereken şey. * prensip sahibi olmayan insan ne kadar hayvansa mevcut prensiplerini sorgulamayan gerekirse esneklik yapmayan da bir o kadar maldır. ve hayır çayı hep 3 şekerle içmek bir prensip değildir.
 • kimisi kendini diğer insanlardan farklı ya da üstün tutmak için saydam duvar misali kullanır prensip kelimesini; kimisinin ise öyle kendinden bir parçadır, öyle aksi elinden gelmez ki; prensip diye altını çizer anlaşılmak/anlatmak adına yaptığı davranışları.
 • (bkz: düstur)