şükela:  tümü | bugün
 • reşat nuri güntekin'in acımak romanında böyle bir kelimeye rastladım: “bu türbe projesini mektep bahçesinde bir preoya tahvil ettirdi.” devamındaki açıklamalardan kış teneffüshanesi anlamı çıkıyor!
 • kelimenin firenkçe yazılışı préau. şemseddin sami'nin resimli kamus-ı fransevi'sinde (istanbul 1318, 3. baskı, 1750) 1. manastır avlusu 2. hapishane avlusu 3. mektepte şâkirdânın (öğrencilerin) yağmurlu havada gezip teneffüs etmelerine mahsus üstü örtülü mahal diyor. (galatasaray lisesi talebesinden onat'a teşekkürler)
  reşat nuri kelimenin 3. anlamını kış teneffüshanesi diye türkçeleştirmiş oluyor.

  (bkz: kış teneffüshanesi)
 • teknosa'nın kendi elektronik markası.
  gördüğüm kadarıyla şu ana kadar cep telefonu, fitness saatlerinden, harici pil, hoparlör ve kulaklık gibi ürünleri var.

  tabi ki başkasına yaptırıp üzerine kendi markalarını bastırıyorlar. gerçekten dandik görünüyorlar ama fiyatları çok ucuz onun için bluetooth kulaklığından denemeye karar verdim. bu tür bir marka için ekşi sözlükte sadece 2, diğer yerlerde de az şikayet olması umut verdi. yani benim tahminim ilk 1 haftayı atlatırsa ürün 1-2 sene kullanılır.
 • geçen sene bir tane kablosuz mouse ihtiyacım vardı. en basitinden bir tane alayım dedim oyun falan oynadıgım yok notebooka bağlayacağım. dandik bişey olsun diye gittim giriş seviye logitechler 50 tl den baslıyor. ulan çok para dedim içime sinmedi ama yinede aldım. mouse'da harbi giriş seviye. sadece 2 tuş ve ortadaki scrolldan ibaret.

  1 sene doldu orta tuşu çalışmamaya başladı. faturayı da kaybetmişim alt tarafı mouse diye özenmedim. bugun söylene söylene teknosaya gittim. ulan dedim bir daha en basit şeye fazla para harcayanı siksinler. hayır telefon oldumu acımam iphone'a samsunga parayı gömerim, kıyafette de öyle ama basit ürünlerin istisnasız hepsi çin'de yapılıyor. ederi 10 lira olan şey için 50 tl vermek saçma. neyse gittim 19 tl ye bunun bi mouse'unu buldum. ileri geri vs 5 tane tuşu var. logitech bile bozuluyor bari bunu alayım dedim ve gayette memnunum. kalite olarak aynı hissettiriyor. üstelik nerdeyse 1/3 fiyatına.

  hasılı kelam basit bir ürün almak istiyorsanız tercih edebilirsiniz. tabi hoparlorunu alıp jbl kalitesi beklemeyin ama ya eve geldiğimde bazen su telefonu baglayıp müzik dinliym yemek neyin yaparken gibi durumlar için fiyatları cok uygun ve iş görüyor.
 • powerbankini aldım bunun. gomax denen saçma zmbırtıyı çöpe attım hemen. hızlı şarj ediyor bebeğim. fiyatı da makul kendi şarj cihazı ile şarj edilince 1 gün giden telefonun şarjı 18 saate yarıya bile düşmedi. ucuz ve orta kalite dengesini arayanlar için ideal.
 • teknosa'nın üvey evlat markası. preo pwatch 3'ü babam almak için tüm istanbul'u dolaşmasına rağmen saatin çalışan halini herhangi bir teknosa'da bulamadı; hepsinin şarjı bitik. samsung vs ürünler yanında tam üvey evlat gibi kalıyor.
 • dün mouse'umun bozulması üzerine yeni bir mouse almaya kalktım gittim teknosa'lara bimeks'lere. bilgisayara soğutucu da lazımdı aslında. şöyle bir göz gezdirdim, bana patlayacağı fiyat 120 civarıydı ikisinin.

  sonra teknosa'ya girdim işte tekrar, bu marka var her tarafta dükkanın. kendi markalarıymış vs. o sıra soğutucu, mouse, hoparlör, kulaklık, mouse pad barındıran bir ürününü gördüm fiyatı da 80'di ki çok hoş.

  tiplerden belli ama bunlar 2 yıl içinde birkaç kez garantiye gidecek. teknosa'nın markası diye rahat değişim-tamir yaparlar diye düşündüm aldım.

  umarım üzmez. küçük bir heyecan var ki buraya yazıyorum şu an. hadi bakalım.

  edit: 4. ayımızı dolduruyoruz. herhangi bir sorun yaşamadık.

  edit: 4 ay sonunda fare sorun çıkarmaya başladı. garanti kapsamında diye vereceğim teknosa'ya ama başka mouse aldım bugün. yani böyle bozulur durursa olmaz. ama yedekte dursun. hem bu prepo fareyi çinde buldum ben. 12 lira falan. bilginiz olsun.
 • eğer türkiyede üretiyorsa bunu üreten mühendisler bana bi gelsin, bir şey deneyeceğim. oğlum bu nasıl bir mühendislik aciziyetidir? bu ne kadar aptalca bir üründür? bir ürünün her tarafından vasatlık mı akar? bir ürün ne olur beni kullanmayın diye bu kadar bağırır mı ulan?

  daha bir adet kablosuz mouse klavye setini üretmeyi beceremiyoruz lan biz , arabaydı uçaktı bunları nasıl üreteceğiz allah aşkına? şunu yurtdışında satıyorsa teknosa hemen piyasadan çeksin, bunun üretiminde çalışan ne kadar mühendis varsa da diplomalarını alıp, işlerine son versin.

  oğlum biliyorum bir şey ürettiğiniz yok. hazır bluetooth aparatlarını bir şema halinde takıp, üzerine preo markasını yapıştırıp geçiyorsunuz ama bunu bari becerin lan? 2-3 seniyede bir bt bağlantısını kaybeden klavye mi olur amına koyim?

  burada daha ağır konuşurdum da muhtemelen aranızdan birileri burayı okuyordur. çok ağır gitmeyeyim üzmeyeyim sizi. ama bir mühendis olarak şunu söyleyebilirim, buna karşılık alınan para net bir şekilde haramdır.
 • bütün ürünleri, bırak aliexpressi neyi, carrefoursa'da bile yarı fiyatından daha düşük meblağlara satın alınabilecek teknosa "marka"sı.

  ya allah için bırakın artık şöyle komiklikleri ya. mahalledeki kılıfçı artık yapmıyor böyle şeyler. şark kurnazlığı işte amık. çinden ithal ürüne kendi ismini yazıp sanki çinde fabrikası varmış da lütfedip çok kaliteli ürünü yarı fiyatına satıyormuş havası atarak beş kuruşluk malı yirmi liraya pazarlıyorsun zaten. utanmasa yandan görevli gelecek abi bunlar birinci kalite bak en ufak sıkıntın olursa gel beni bul diyecek ya. şakiroğlu kılıfçılık ltd. şti. marka usb kablodan beri böyle rezillik görmedim ben.

  bari ucuz diye lanse ediyorsun ucuza sat.

  sekiz ay sonra gelen edit: ohoo ekonomik kriz ayağına kâr marjını iyice genişletmişler. örnek verirdim de elimde istatistik yok küsüratlı rakam vermeyeyim. sadece almayın ve aldırmayın. koskoca sabancı ne hallere düştü be.
 • bunun mymusic diye ufak bi apörlörü(!) var bluetooth.

  ulan açılırken bütün evi inletiyor bluetooth modu aktif diye, bu sesi iptal etme yöntemini bulamadık. bilen varsa yeşillendirirse çok sevineceğim.