şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: baskı) takım halinde yapıldığında anlam kazanan, takım halinde yapılmadığı sürece pres yaptığını sanarak basan futbolcu veya futbolcuları yoran eylem. (bkz: bir elin nesi var iki elin sesi var)
 • fr.yakin , près seklinde yazilir.
 • (bkz: press)
 • (bkz: cendere)
 • 30,50,100,1000,11000 ton gibi baskı kuvveti olusturabilen türleri olan canavarimsi makina.ozellikle dovme preslerinin inanilmaz gucu ve aynı oranda acımasızca metali dovmesi, ilk goren insanda saskinliktan cene dusmesi,dil tutulması sonrasinda ise korkudan gozbebeklerinin buzulmesi, altina kacirma gibi abartı tepkiler verdirtebilir.
 • futbolda böyle genç bi kadroyla falan yapılır. deli dana gibi koşuşturursun. topa bastırmazsın rakibi. aşkta ise sevgiliye nefes aldırmazsın, çok yanlıştır. tamam çok uzun süredir böyle şeyler hissetmedin ama ne gerek var hissedeni de baymaya.

  (bkz: ah bu ben)
 • ks. presents.
 • yüksek miktarda kuvvet uygulayarak sac metali şekle sokan makinedir. genelde ustte eksantrik dönen bir mil ile yükün aşağıya ve yukarıya hareket etmesi sağlanır.

  birkaç çeşidi bulunur. başlıca c-pres, hidrolik pres. bunlara ek olarak sanayide feintool pres olarak bilinen yavaş ve hassas kesim yapan bir pres de bulunur.

  içlerinde bir kalıp bulunur. üst ve altta çene dedikleri biri hareket eden diğeri ise genelde sabit olan bölgeler vardir. çalışma mantığı genel olarak erkek ve dışı kalıbın arasına sıkışan metale erkek kalıp tarafından yüksek basınç uygulanarak kalıptaki şekil dişi kalıbın içine itilmesi ile olur. ardından malzemeyi dişinin içinden çıkartmak için alt çene de hareket eden(flanş) denen kısım yukarı doğru hareket edip dişinin içine giren ürünü yukarı ittirir iken yandan vurulan yüksek hava üflemesi ile ürün istenilen yere gönderilir.

  kanımca aralarındaki en önemlisi feintool pres dedikleri prestir. malzemeyi yavaş keser ve kesme yüzeyleri parlak temiz ve kopmasiz olur. yüksek hassasiyet isteyen parçalar bununla basilir. bu preste hareketli taraf dişi olandir. genelde aradaki üründen çıkan hurdalar tam olarak atılamaz ve sık sık durur.

  sonuç olarak bunlar tehlikeli aletler. elinizi içine sokmayiniz. parmağınız çiçek gibi açılır. bu sebeple zaten 2 düğmesi bulunur ve ikisine birden basmadan çalışmaz. yine de aman dikkat.