şükela:  tümü | bugün
 • basin ya da baski anlamina gelen ingilizce kelime.
 • (bkz: pressbey)
 • ing. basmak
  (bkz: press any key)
 • (bkz: pres)
 • 90'ların başındaki özgür basın geleneğini anlatan akıcı güzel film. 47. antalya altın portakal film festivalinde yarışmış ve jüri özel ödülünü almayı hak etmiştir.

  --- spoiler ---

  filmle ilgili bir kaç nokta var ki değinmeden geçemeyeceğim. film tam olarak dönemin jargonuna bağlı kalmasa da belli bir dil tutturmada oldukça başarılı. filmde jitem tarafından özgür basının üzerine uygulanan baskılar ve gazeteci cinayetleri hikaye edilmiş. cinayet sahneleri diyebilirim ki ancak o kadar olur. ayrıca film akarken sonlara doğru şöyle bir duygu oluştu bende 90'lardaki özgür basın geleneğinden bahsediliyor ama hiç ape musa vurgusu yok. ama bunun düşünmemle perdede musa anterin ak sakallı fotoğrafını görmem bir oldu. güzel bir andı gerçekten. filme ilgili küçük bir eleştiri yapılacak olursa gazete bürosunda çalışan kadın karekteri çok silik olmuş. hiç bir geri feodal eğilime müdahale etmeyen kendi halinde bir kadın tasvir edilmiş.

  --- spoiler ---

  ayrıca filmin söyleşisi hayli hararetli geçmiştir. filmin başrol oyuncusu konuşmasına kürtçe başlamış salondan türkçe konuş diye cılız tepkiler yükselmiştir. ama derya alabora'nın bu tepkilere cevabı sert olmuş resmen tosuncukların üzerine yürümüştür ve büyük bir alkışı hak etmiştir. ben bir an masumiyet filmi yeniden mi çekiliyor diye şüphe düştüm yani o an "orospuyum ulan orospu" dese hiç yadırgamazdım.
 • framanı izlediğimde gerçekleri görmenin yanı sıra annemin eski gözlüğünü görmek ve sonlardaki naif müziği duymak da filme olan ilgimi arttırdı.

  yeni film dergisinde okuduğum kadarıyla, diyarbakırdaki dış çekimlerde çok zorlanmışlar, çok şaşırtıcı değil ama sivil polisler çekimlere izin vermemeye çabalamışlar. haber aldıkları an setin çevresinde gezinmişler. belki de bu sebeple film daha da gerçekçi olmuş olabilir ki alper turgut da bugün twitterda film hakkında gerçekçi olmuş demişti sebepleri bu değildi ama bu da bir etken olabilir gerçekçiliğine. böyle olmasına da aslında şaşırmamak lazım, bizim buralarda namlu ucunda gazete hazırlayanları anlatan filmi yapanlara baskı yapılır.

  --- fragmandan spoiler ---

  "elimi mi tutacaklar gazete satma diye?!"

  "yav bu kadar da sekter olma!"

  --- spoiler ---

  18 mart 2011'de sinemalarda!

  edit: imla
 • 90 lı yılların başında diyarbakır'da gazeteci olmak üzerine... hakkında konuşulacak daha çok şey var elbet. bu hafta vizyona girmesini sabırsızlıkla bekliyorum. filmin web sitesi de:

  http://www.pressfilm.net/index.htm