şükela:  tümü | bugün
  • dunlop ve schrader gibi bir sibop türü. iğne sibop veya bianchi sibobu olarak bilinir.

eğer türkiye'de bu tür bir siboba sahipseniz ne hava bastırabilirsiniz, ne de uygun pompa bulabilirsiniz. bisikletçiler buna uygun jantı matkapla delip schrader sibop takarlar genelde. presta dardır, üzerinde vidası vardır. bu vida çok gevşetince çıkmaz, bağlıdır. lastiği indirdikten sonra bu vidayı sıkarak hava kaçısına karşı önlem alırsınız, aynısı schrader de olduğu gibi hava çıkması için bastırmak gerektiğini göz önüne alırsak presta daha güvenlidir. presta darlığından dolayı jantın mukavemetini yüksek tutar, bu da bir avantajdır. ama hava basmak için takla atmanız gerekir, en baba bisikletçilerde bile zor bulunur buna uygun adaptör, uç her neyse.

tüm tubeless ve ince yarış lastiklerinde presta kullanıldığını da göz önüne alırsak çok kaliteli ama kullanışsız bir halt olduğunu anlayabiliriz.
  • yavşak bir sibop. bisiklet hususunda profesyonel de değilim akşam akşam da kalp kırmayayım diyorum fakat bir adet carraro sportive almış bulunduğum şu günlerde benzin istasyonunun hava pompası karşısında manasız bakışlarıma maruz kalmıştır. arkadaş sanayi devrimi sonrası standardizasyon mevzusu siboplara uğramadı mı? bir bisiklet lastiğine hava basmak hayatımızda anlamlı bir sorun oluşturmalı mıydı gerçekten? schrader siboplar ile hava basabileceğimiz milyonlarca yer varken bunu yapmak gerekli miydi?

tamamen bu yavşak yüzünden prestayı dönüştüren valflerden aldım fakat henüz deneyemedim. olmadı pompa alınacak artık. umarım denerim ve yüzde yüz çalışır.

yavşak.

deneme sonrası:

(bkz: denedim yüzde yüz çalışıyor)
  • türkiye'nin aksine abd'de standart bu. destekleyen pompayla bile şişirme seremonisi yorucu ve hataya müsait. nerede güzelim türkiye sibopları.
  • şu tür hortumlu pompalarla gayet kolay şişirilen sibop cinsi:
    http://www.merlincycles.com/…e-mini-pump-53949.html
  • bu siboba sahip lastikleri sorunsuz şişirme tekniğini anlatıyorum (ayaklı pompa):

- lastik sibop kapağını sök. sonradan unutacağın bir yere koy.
    - vidasını gevşet. hızını alamayıp tamamen mi söktün geçmiş olsun iğnesi lastiğe kaçtı ve lastik değiştirmen gerekiyor. bekliyorum burada ben.
    - iğneyi lastiğe düşürme riskinden korkuyorsan da sibobu tepeden sarkacak konuma getirebilirsin ama öyle pompa ucunu takması daha zahmetli oluyor.
    - parmağınla sibop iğnesine vurunca "pssshat" diye hava kaçması lazım onu teyid et (olmuyorsa vidayı daha gevşetmen lazım)
    - pompa ucunu, kilidi yatay konumdayken siboba tam oturacak şekilde geçir. aynen parmağınla olduğu gibi bunda da pompanın hava kaçıracak kadar bastırması lazım. doğru ve tam geçirince hava kaçması durması lazım.
    - pompa ucu kilidini dikey konuma getir
    - hava bas. minimum lastik firmasının önerdiği kadar bas. biraz üstüne çık ki çıkarırken kaçan havayı telafi etsin. hava basarken basınç göstergesi anında tepeye vuruyor ve hiç düşmüyorsa hava pompanın içinde kalıyor demektir. pompa ucunu çıkar, aşamaları tekrarla. (vidayı biraz daha gevşet, pompa ucunu tam takmaya çalış)
    - hava basman (havan batsın) bitince pompa kilidini yatay konuma getirip pompa ucunu çıkar
    - nereye koyduğunu unuttuğun lastik sibop kapağını bul
    - kapağı tak
    - afiyet olsun
  • yarrak gibi sibop türüdür. ssg'nin çektiği cefaları çekmek istemiyorsanız önerim; bisikleti alır almaz lastikleri sökün. jantı alın ve sekizlik matkap ucuyla delin. jantınıza acımayın. campagnolo da olsa korkmayın. ben milyarlık dt swiss jantları deldim bu şekilde gayet de güzel oldu.

sonra da schrader siboplu bir iç lastik takın. bu şekilde hem iğnesiydi parçasıydı boku püsürüydü uğraşmazsınız hem de benzin istasyonlarında şak diye lastiğinize hava basarsınız. şekilli şüküllü sibop kapakları da üzerindeki çikolata sosu olur.
  • dünyanın en gereksiz icadı. maksadın ne arkadaşım senin. benzinciye gidersin uymaz, el pompasıyla basılmaz. milletle dalga geçerken kendim düştüm bu boka. şimdi jantı delsem kırılacak diye korkuyorum. dur bakalım daha hiç patlamadı. bir iki patlarsa bezip schrader a geçicem. maksat mukavemetse oraya 2 destek koyarsın jant dayanıklı olur.

1 ay dayanabildim. schrader valfli iç lastik alıp jantın deliğini büyüttüm. misler gibi oldu. zaten tek katı genişmiş. diğer katını genişlettim.
  • yuh yani bu kadar da dert edilmez bir sibop.
    her tür aparatı geçtim, dekatlondaki şu 15 tl'lik pompa ile tamamen normal şekilde şişirebiir, "bennn pompa taşımammmm" derseniz de borusunun ucundaki küçük aparatı söküp bisklet çantanıza atarak her tür otomobil lastik hava pompasında bunu takarak kolayca şişirebilirsiniz.
    aha işte o pompa.
    https://www.decathlon.com.tr/…mpasi-id_8210716.html

kırlıma vs konuları da bana biraz beceriksizlik gibi geliyor. (şişirirken kırmak) zaten linkini verdiğim pompada 15cm'lik bir hortum var ve buna rağmen kırarsanız o zaman gerçekten beceriksizsiniz demektir. bi de bi zahmet şişirene kadar sibobu janta sabitleyen somunu sıkmayın. (özellikle doğrudan siboba takılan pompalarda) bu kadar basit.
    ha şunu da belirteyim. görme engelliyim ve buna rağmen bu sibop ile bir sorun yaşamıyorum. ciddiyim bak.