şükela:  tümü | bugün
  • dün akşam twitterı sallayan (hmmm, ya da sallamayan?) fazıl say'ın bir müzisyen olarak (kendisi müzisyendir, hatırlıyor musunuz?), okunan akşam ezanının ritmini ve hızını eleştirirken yazdığı twitte geçer:
    "prestissimmo con fuoco" niyetine...

    müzik terimlerinden anlamam, ama başkaları nereye bakmamışsa oraya bakayım dedim. vikipedia'nın müzik terimleri sözlüğüne göre, "ateşli bir şeklilde, çok hızlı" demekmiş. zaten mesele de segah makaminda okunmasi gereken akşam ezanının 22 saniyede geçiştirilmesi aslında. eleştiri müezzine, "acelen ne, kerahat vakti* mi geldi?" tadında yöneltilince kızılca kıyamet kopmuş. zaten bizde adet lafı götünden anlamak olduğundan, bugün artık ne islam düşmanlığı kalmıştır fazıl say'ın yaftalanmadık; ne ateistliği, ne de müzisyenliği küfre uğramadık. memleketi içindekilerle birlikte karpuz gibi ikiye yaranlar elbet bunun ezasını çekecekler. mutlu günler de göreceğiz.

    bir sonraki twitte, müezzinlere makam aralıklarının farklarının öğretilmesi gerektiğini düşündüğünü de belirtmiş. ("osmanlı'nın ezana kattığı boyut ve sanatsallığa şükranla..." diye yazmayı unutmuşsa da. halbuki osmanlıcanlar da sevinirdi öye deyivermiş olsa! muhteşem yüzyılcılara da bir selam yollanırdı hafiften, ne hoş.)

    hala biraz beyin kırıntısı taşıyanlar için dün akşamın twitlerden bir kaç örnek var medyafaresi'nde; okuyup üzerine düşünmek opsiyonel.