şükela:  tümü | bugün
 • steely dan klasiklerinden.. 'any major dude will tell you' ve bob dylan'a sapka cikardiklari 'barrytown' bu albumden.. hatta o sene* nme tarafindan 'album of the year' olarak taclandirilmistir..
 • 1974 tarihli steely dan albümü ve aynı adlı şarkısı. rikki don't lose that number ve charlie freak gibi güzel şarkılar da bu albümde yer alıyor.

  i have never met napoleon
  but i plan to find the time
  'cause he looks so fine upon that hill
  they tell me he was lonely, he's lonely still

  şeklinde sözler yazma yaratlığında oldukları için steely dan'e bayılıyoruz. ayrıca bana kalırsa en yaratıcı albüm isimlerinden biridir bu.

  sözlerini de yazayım da tam olsun

  i would love to tour the southland
  in a travelling minstrel show
  yes i'd love to tour the southland
  in a traveling minstrel show
  yes i'm dying to be a star and make them laugh
  sound just like a record on the phonograph
  those days are gone forever
  over a long time ago, oh yeah
  i have never met napoleon
  but i plan to find the time
  i have never met napoleon
  but i plan to find the time
  'cause he looks so fine upon that hill
  they tell me he was lonely, he's lonely still
  those days are gone forever
  over a long time ago, oh yeah

  i stepped up on the platform
  the man gave me the news
  he said, you must be joking son
  where did you get those shoes?
  where did you get those shoes?

  well, i've seen 'em on the tv, the movie show
  they say the times are changing but i just don't know
  these things are gone forever
  over a long time ago, oh yeah
 • içkilerden bacardi, çikolatalardan after eight hissiyatı yaşatan albümdür.
 • (bkz: steely dan)ın 3. stüdyo çalışmasıdır. mükemmel bir jazz rock albümüdür. albümdeki şarkı sözlerinin alaycı ve iğneleyici tarzda olması mükemmelciliğe eğilimlerinin olduğunun göstergesidir. sonuc olarak da albümde geri plandaki enstrüman seslerinin berraklığı ve derinliği insanı mest eder. bu albüm; jazz, rock ve funk ın harmanlanarak yapılan steely dan 'ın eşsiz yapıtlarından sadece birisidir

  amerikada 1 milyonu aşan satışıyla platin plağı kapmıştır. (bkz: robert christgau) gibi sivri dilli ve kanaati düsük bir müzik eleştirmeninden a+ almış bir albümdür.
 • albüme ismini veren pretzel logic şarkısı, o dönem steely dan'in gitaristlerinden olan ancak daha sonra grubun iki isminden biri olacak walter becker'ın lead gitar olarak katkı sağladığı ilk şarkıdır.

  şarkı hakkındaki yorumlar çok fazladır. özellikle sözlerinde yer almakta olan 1) "i would love to tour the southland, in a travelling minstrel show", 2) "i have never met napoleon
  but i plan to find the time" ve 3) "i stepped up on the platform, the man gave me the news" cümleleri bir çok insanda kafa karışıklığı yaratmış ve şarkının butunluğunun ne anlatmak istediği konusunda ucu açık bırakmıştır.

  yıllar sonra yapılan bir roportajlarında donald fagen tur yapmaktan nefret ettiklerini ve zorla turlara çıkartıldıklarını, 1; zaman makinası üzerine bir şarkı olduğunu ve geçmişe gidip napoleon ile tanışmak istediğini, 2; makinayı bulup yanına gidip ona konuşacağı platformda birşeyler söylediğini, 3; ima etmiştir.

  muhteşem bir şarkıdır.