aynı isimde "prey" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
208 entry daha
  • dünyanın en düşük zeka yorumunu okumanıza sebep vermiş disney+ filmi.

aynı evrende geçen film için "predatör ile aynı" yazması mı
    disney e ait film için "netflix lgbt li çeker" yazması mı
    arnold'un ilk filmde zaten amerikalıların içinde bir avustralyalı yani azınlık olduğunu bilmemesi mi..
    düşünün kimler film izliyor da yorum yapıyor..
    görsel
  • gayet güzel bir predatör filmi. elbette bu predatör daha farklı, bu uzaylı ırkın da tıpkı insanlar gibi farklı farklı tipolojileri var , ilk filmdeki predatörle tıpkısının aynısını bekleyen yazarlara şaşıyorum. ilk filmin geçtiği dünya ile bu filmin geçtiği dünya arasında 300 yıl var bu nedenle silahları bi tık daha ilkel , bence güzel bir ayrıntı.
    ikinci predatör filminde dany glover’e verilen tabancaya da gönderme yapılmış daha ne olsun.
  • son günlerde baştan sona film ve dizi izlemekte inanılmaz zorlanıyorum. bir bölüm izleyip bıraktığım dizilerin ve ilk 15 dakikasında sonra izlerim diye kapatıp telefona geçtiğim filmlerin haddi hesabı yok.

bu şartlar altında sırf sonuna kadar sıkılmadan izlettiği için dahi filme 7/10 puan veririm.

tanım: her türlü izlenir predator filmi.

beklenti düşerse keyif artar
  • tek sevdiğim sahnesi predatorun ayıyla kapıştığı yerdi.

https://youtube.com/…nau8nzktf4l5uqsqldvy7wfixwg7te

ben bir predator hayranı olarak bu filmi sevmedim. 3. ve 4. filmlerden, hatta 2. filmden bazı açılardan daha iyi bir film olsa da bu filmin temelindeki felsefe predator’ün ilk filminde karşımıza çıkan predator felsefesine aykırı. bu nedenle nefret ettim. feminist perspektif, en alakasız eserlerden biri olan predator ile bir araya getirilmiş. öncelikle güçlü kadın karakterlere ve ezilen azınlıklara yapılan saygı duruşuna karşı değilim. öyleyse predator’de buna neden karşı çıktığımı açıklayayım.

predator, alien’ın tam tersidir. alien, feminist bir bilimkurgudur. yaratığımızın derdi genellikle erkeklerledir ve ona haddini bildiren hep bir kadın karakter olmuştur. feminizm, alien serisine sonuna kadar yakışır. benim de alien serisini sevme nedenlerimden biri budur.

predator’de ise durum bunun aksidir. alien, erkekliğe bir sövgüyse predator erkekliğe bir övgüdür. erkek olduğu her hâlinden belli olan predator ormanda yine erkeklerle savaşır ve filmdeki arnold gibi erkekler de olabildiğince maskülen tiplerdir. predator ormanların bıçkın delikanlısıdır. kadınlarla işi olmaz, onları önemsemez, onları tehdit bile saymaz. onun savaşları, erkekler arası savaşlardır.

güçlü kadın karakterlerin olduğu film ve dizilere karşı değilim. hatta daha çok yapılmasını da isterim. türkiye’deki pek çok film ve dizinin başlıca sıkıntılarından birinin de güçsüz, erkeğe muhtaç, zengin bir erkek bulup sınıf atlamak dışında bir hayali olmayan kadınlarla dolu olması ve kadınlara sık sık şiddet uygulanması olduğunu düşünen biriyim.

buradaki sorun güçlü kadın karakterin predator serisine uygun olmaması. güçlü kadın karakterlerin olduğu yüzlerce ve hatta binlerce filmin çekilmesi gerektiğini, o karakterlerin kız çocuklara örnek olmasını gerektiğini düşünüyorum. güçlü erkeklerle ilgili de sadece üç beş tane film olsa yeter bence. bırakın da üç beş tane film de biz erkeklerin olsun. predator’e dokunmayın.

filmin sorunları keşke bununla sınırlı olsa. ateşli silahlarıyla avrupalıların predator’e karşı tamamen etkisiz kaldığı noktada kızılderililerin ok, yay ve mızraklarıyla daha iyi bir iş çıkarması da filmin gerçekçiliğini azaltan bir nokta. kızılderililer haksızlığa uğramıştır, soykırıma uğramıştır, onlara saygı duruşunda bulunalım tamam da bunun yolu neredeyse kurşun işlemeyen predator’e ok işlemesi midir?

sjw kitlesinin anlamak istemediği nokta şu: kadınlar, lgbt bireyler ve topluluklar, ezilen etnik, dinî, mezhepsel vb. azınlıklar vs. bunların filmlerde ve dizilerde daha çok yer bulmasına ve güçlü rollerde olmasına karşı çıkmıyoruz (karşı çıkanlar da var ne yazık ki), karşı çıkılması gereken şey yeni ve güçlü karakterler yaratmak varken, buna yönelik yeni ve güçlü eserler yaratmak varken, var olanlar üzerinde değişiklik yapılması. bu, aynı tadı vermiyor, ortaya prey gibi hilkat garibeleri çıkıyor. gerçi kime laf anlatıyoruz ki? muhtemelen predator gibi maskülen bir seriyi de feminist bir esere dönüştürdükleri için zafer ilan etmişlerdir.

neyse, en azından 2. filmdeki 1719 tarihli tabancanın esprisini öğrenmiş olduk.
hesabın var mı? giriş yap