• powerpoint ve open office'in tatsiz sunumlarindan sikilanlar icin son derece kiral bir sunum uygulamasi. sunumunuzu platform bagimsiz olarak online hazirlayip sunabiliyorsunuz (elbette kimi uyumsuzluklar oluyormus, birkac linux kullanicisi prezi icin $öyle böyle dedi bile. alt yapi olarak adobe'un zamazingolarindan birini veya silverlight'i kullaniyor olabilir bakmadim.) klasik sunum yöntemlerinden farkli, zoom in ve out'a dayali, göze pek ho$ görünen bir tarzi var. göstermek istediklerinizi büyük bir yüzey üzerine daginik ama birbirleriyle baglantili bicimde serpistirip, sonra interaktif olarak hoplaya ziplaya gösterebiliyorsunuz. görünen o ki mindmap olarak da pek kullani$li.

kayit olup ücretsiz versiyonunu kullanabileceginiz ve $ahane örneklerini görebileceginiz web sitesi $urasi: http://prezi.com/

mühim not: ücretsiz versiyonla hazirlanan sunumlarda sol altta benim pek dikkatimi cekmeyen bir prezi amblemi varmis sanirim. daha da önemlisi adamlara sunumunuzu örnek olarak internette yayinlama hakkini vermis oluyorsunuz, dikkat..

not: ismi de biraz falso sanki ya..
  • (bkz: prezo)
  • preview ozelliginin olmamasi (ya da var olup da bunu benim gorememis olmam) disinda bir falsosu olmayan harikulade sunum hazirlatgaci.
  • prezi desktop uygulamasıyla offline olarak da sunum hazırlayıp, sunabilirsiniz.
  • bir arkadaşın projesine bakmak sureti ile varlığından bizzat haberdar olduğum, ve beni anında "ulan internet sitesi üzerinden böyle şahane sunum ortamı yapılabiliyor da microsoft niye, nasıl ve neden 97'ten beri elle tutulur bir şey katmadan powerpoint'i pazarlamaya devam ediyor hatta üstüne üstlük bir de piyasa standartı olabiliyor" diye düşüncelere gark etmiştir.
  • sıkıcı bir sunumu ilgi çekici hale getirebilen süper olay. eğer üniversite e-mailiniz varsa edu-enjoy paketi ücretsiz oluyor ve bu yolla sunumlarınızı halka açık yapmak durumunda kalmıyorsunuz.
  • nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışırken, kendimi arkadaşımın sunum işini hallederken bulduğum basit ama yaratıcı site. yalnız internetten video yükleme konusunda youtube'la sınırlandırılmış olması biraz sinir bozucu. yoksa ben mi beceremedim, yoksa ben zurna mıyım ha?
  • oyuncak gibi; ama legomsu falan. yaptıkça zihniniz açılıyor, deli deli oluyorsunuz. birazdan çoraplarıma dair bi sunum hazırlıycam. evet.
  • koca koca şirketler ve en önemlisi bir çok reklamcı tarafından keşfedilmemiş olması basit bir sunumda bile, sizi bir anda diğer tüm ajanslardan daha creative gösterebilir, tüm bonusları toplatabilir. keşke herkes yazdığı entryleri silip sakince dağılsa hiç kimse bilmiyormuş gibi davransak dedirten magic tool.
  • sunumunuzu kuru kuru powerpoint sikiciligindan cikartip, takip edilmesi daha keyifli bir surece donusturen arac, ustelik cok cabuk ogreniliyor. artik bir asama daha eklendi sunum hazirligimiza.(bkz: story board)
hesabın var mı? giriş yap