şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: priapos) ya da (bkz: priapus), yunan mitolojisinde bahçeler ve bağlar tanrısı (bereket tanrısı), lapseki (lampsakos) şehrinin hakimi, genital organının vurgulanmasıyla işlenmiştir. dionysos ile afrodit'in oğlu olduğu söylenirdi. kültü, adalar ile bütün yunanistan'a ve güney italya'ya yayıldı. priapos başlangıçta toprak bereketini temsil ediyordu. aynı zamanda sürüleri, arıları ve balıkçıları koruyan bir kır ve deniz tanrısıydı.

  malikanelerin giriş yerlerine onun bir ithyphallos resmi konurdu. bu resim kötülükleri uzaklaştırır, huzuru sağlardı. priapos roma devrinde özellikle erkekliği ve fiziki aşkı canlandırıyordu. tanrının tasvirlerindeki laubali karakter ve müstehcen şiirler bundan gelir. imparatorluk devrinde priapos bir halk tiyatrosu kahramanı oldu. en önemli kült merkezi lampsakos (lapseki) kentidir. mısır kültüründe benzer bir tanrı olan min vardır.

  tıp literatüründe priapos'tan esinlenerek adlandırılan, priapizm rahatsızlığı vardır. bu hastalıkta, penisin istemsiz olarak erekte olur ve sürekli o halde kalır.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/priapos

  (bkz: saygılar)
 • antik yunanların epey bir şakacı olduklarını gösteren tanrı. ama düşünce ve sanat için en özgür zamanlarmış lan, bizim anadolu'da yirmi tane memesi olan tanrıça, yunan mitolojisinde yerlere değecek uzunlukta pipisi olan tanrı falan.. düşünsene tapınağa gidiyorsun karşında böyle bir tanrı malafatı sana uzatmış ona bakıp dua ediyorsun.

  şimdi şort giyen taciz yada tecavüze uğruyor.

  tövbeler olsun
  kibele
 • yunan mitolojisinde bahçeler ve bağlar tanrısı. bereket tanrısı.
  aşk ve güzellik tanrıçası afroditile şarap tanrısı dionysosun oğlu.
  hikayeye göre hamile olan afrodit'in sadakatsizliğinden gıcık alan hera karnındaki bebeği lanetler. bebeği çirkinlikle ve dünyanın en büyük cinsel organına sahip olmak ile lanetler. bir an güzel bir lanet gibi gelse de hiç öyle değildir çünkü bitmek bilmez şehvet duygusu ve birtakım girişimleri birçok nefret toplar. hatta bir söylentiye göre priaprus tanrıça hestia'ya tecavüz etmeye çalışırken ereksiyonunu kaybetmesiyle başarısız olup alay konusu olmuştur.
  poseidon un kızı tanrıça lotis'e tecavüz girişimi olan priaprus onda da başarısız olmuştur. uyurken lotise yaklaşmış olsa da onu fark edip uyanan lotis, lotus çiçeğine dönüşerek tecavüzden kurtulmuştur. lotusun doğuşuna vesile olsa da bir türlü yolunu bulamayan priaprus ne çektiyse aşağıdakinden çekmiştir. onu örtecek bir bez bile bulamamış olacak ki tüm tasvirlerinde cinsel organı kıyafetinden çıkmış kırmızı renkli ve erkete olmuş bir biçimdedir.
  insanlar ona cinsel organının büyüklüğünden dolayı eşek kurban etmişlerdir. ayrıca müstehcen şiirler yazmışlardır.
  tıpta da adını bu tanrıdan alan priapizm ise istemsiz, uzun süreli ve acılı ereksiyondur.
hesabın var mı? giriş yap