• bir teknik analizi yontemi.
 • üst edit:arkadaşlar bende aşağıda bahsettiğim gibi uzun süredir çalışıyorum.kendim bir kanal açarak bu öğrendiklerimi aktarmaya karar verdim.ilk videom ufak tefek hatalar olmuş kusura bakmayın izlemek isteyenler bu video ile başlayıp seri haline getireceğim konseptlere bakabilirler(https://youtu.be/gw-4llqjses)

  bu yöntemde herşeyin fiyatın içinde olduğu ve diğer göstergelerin gereksiz sayıldığı bir anlayış söz konusudur denilebilir. özellikle indicatorlerin geç hareket ettiğini ve indicatorlerin zaten fiyatın hareketine göre oluştuğunu ve bir indicator zaten sinyal verdiğinde onun hali hazırda fiyatlanmış olduğunu söyler. en önemli nokta ise fiyatın geçmişte yapmış olduğu hareketleri yapmak isteyeceğini ve bunları analiz ederek gelecekteki hareketleri tahmin edebileceğimizi söyler.price action için en önemli göstergeler trend, destek ve dirençlerdir. bunları çizme konusunda yeterince başarı kaydedilebilinirse gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek kolaylaşır. tabi ki %100 bir yöntem değildir. fiyatı belirleyen sizin kontrol edemeyeceğiniz yüzlerce belki binlerce değişken söz konusudur.
  burda yazılanlar bilgi ve tecrübe paylaşımıdır, yatırım tavsiyesi değildir.

  uzun süre sonra edit:arkadaşlar çok fazla mesaj geldiği için yazıyorum.benim bildiğim türkiye de bu işi en iyi uygulayan efloud adlı arkadaşımız.kendisinin ücretli bir eğitimi var ve price action konseptlerini kendi bakış açısı ve genel kabul görmüş kurallar çerçevesinde anlatıyor.ayrıca yabancı diliniz varsa çok fazla kaynak bulmak mümkün.bildiğim kadarıyla youtube’da yabancı olarak en çok takip edilen ict(inner circle trade).ayrıca twitter’da meşhur olan hikayeleri anlatılan rektproof diye de bir arkadaş var.bu konuda da oluşan türk topluluğunun %90-95i efloud’un öğrencisi diye biliyorum.

  tekrar edit:arkadaslar bende konunun bir öğrencisi olduğum için şu an kendi okuduğum kitap ve kaynaklardan birkaç derleme yapacağım öğrenmek isteyenler faydalanabilirler.vereceğim tüm kaynaklar ingilizcedir arkadaşlar.
  al brooks’un yazmış olduğu trading price action kitap serisini okuyabilirsiniz.(trends,trading ranges,reversals,breakdown)
  understanding price action-bob volman
  the ultimate price action trading guıde-atanas matov
  trading disiplini için;
  the disciplined trader-mark douglas
  trading in the zone-mark douglas
  son olarak beş farklı youtube kanalı yazacağım çoğunun sahibi büyük fon yöneten şirketlerde çalışmış kişiler ve trading de deneyimli insanlar.
  chris dunn
  adam khoo
  instıtue of trading
  trading 212
  trade empowered

  umarım başarılı olursunuz.
 • eger smart money i yonetenler ya da bunlarin ise aldiklari market maker lar neyse artik gercekten bi coinin grafigini acip aylik haftalik acilislara ne bileyim range lere filan bakip islem yapiyorsa cok ise yarayan bi yontemdir. hatta milyarder bile olabilirsiniz ahengi yakalarsaniz.

  ama acaba bu elemanlar yani borsa sahipleri ya da buyuk fon yoneten sirketler gercekten grafigi acip bakiyor mu? burada suphelerim var benim.

  yani market makerlar lan surdan girersem bunlari patlatirim, haftalik acilisin altina bi fitil atayim hepsi liq olsun panik satisi gelsin ben de hemen sonra ucuzdan tekrar toplayim filan diye mi davraniyor gercekten? yani bu cizgileri destek direnc yerlerini acilis kapanislari hesaba katiyolar mi yoksa herhangi bi yerden grafige bakmaksizin rastgele laaaaps diye bi market sell yapip millete panik satisi yaptirip alttan mi topluyorlar?

  yani ozetle buyuk para yoneten market makerler grafige bakiyor mu bakmiyor mu abi? bakiyorsa price action mukemmel potansiyeli olan milyarder bile olabileceginiz bi yontemdir. yok eger bakmiyorsa price action dediginiz sey coptur.

  cunku bakiyorsa siz de onu yakalayabilirsiniz. buyuk para hareketinin bi ahengi vardir o ahengi tutturabilirsiniz. cunku insan yonetiyor onu da onun bakis acisini yakalayabilirsiniz siz de. balinalarin yaninda gezen kucuk baliklar gibi surekli fayda saglama ve kar elde etme firsati yakalarsiniz inis cikislarda. cunku buyuk baliklar avlanacaklari yerleri iyi bilirler. siz de onlarla beraber hareket ederek avlanir ve zamanla kumulatif buyuyerek davasa kazanclar yakalayabilirsiniz. tabi smart money grafige bakiyorsa?

  grafige bakiyolar mi bakmiyolar mi var midir bilen?

  aranizda market maker tanidigi olan var mi ya da fidelity, vanguard, state street, ishares gibi yerlerde calisan :)
 • orta seviye bir ingilizceniz varsa youtube'dan 'crytocred'i önerebilirim. 16 videoluk güzel bir eğitim serisi vardır. bu eğitimin normal slaytları da açıklamada bulunuyor. her konuya çalıştıktan sonra o konuyla ilgili back test yaparsanız etkili olur diye düşünüyorum.

  link

  - ayrıca twitter'da 'rektproof' adlı arkadaşı takip edebilirsiniz. discord kanalında tüm eğitim tweetlerini tek başlıkta toplamış.

  rektproof'a 'arkadaş' demişim ama adam price action'un kitabını yazmış. sonradan öğrendim :)
 • fiyat hareketlerinin kendi içerisinde marketin tüm o ahengini ve psikolojisini barındırdığına inanılan bir akımdır.

  büyük oranda katılmakla beraber çıplak gözle okumasının ve aksiyona girmenin de bir o kadar zor olduğunu düşündüğüm akımdır.

  neden diyecek olursanız; öncelikle insanın kendisi kararsızlıklar bütünü. şayet kaya gibi bir psikolojiye sahip değilseniz piyasanın canlı akışında yamulup kalırsınız. bunun önüne geçmenin en kısa ve net yolu da kural bazlı ilerleyip sistematiğe uymaktır.

  şimdi algolar, botlar, robotlar, hftler neden bu denli piyasaya yön veriyor ve kritik biraz daha iyi anlamış olmanız lazım.
 • koruyucusuz, renklendiricisiz, katkısız piyasa fiyatlaması olarak bende yer etmiş tabir. tabi bu kendi anladığım, yanlış da olabilir. hacimden bağımsız bir eder olarak düşünüyorum.
 • sistemi öğrenmek isteyenler türkçe kaynak sıkıntısını çok şükür (bkz: efloud) ortadan kaldırdı.
  pa trading yeni başlayanlar için yol haritası oluşturacak, telegram ve discord kanalları sayesinde sorularınıza cevap bulacağınız tecrübeli insanların analiz ve görüşlerini paylaştığı türk price action topluluğu.

  türk olarak;
  traderemre (bkz: forex) piyasalarında.
  bkoz twettleri ingilizce ama fiyat yorumlaması çok sade ve anlaşılır.
  only a trader eğitici bilgilendirici oldukça güzel içerikler üretiyor.

  yabancı (bkz: trader) olarak da
  rektproof
  tradersz
  ınnercircletrader eğitim video

  trader xo youtube haftalık market analizleri oldukça faydalı

  edit: ekleme-çıkarma
 • "price is everything"
  mottosuyla trade eden kişilerin kullandığı bir yöntemdir.
  ben de bu kişiler arasındayım.
 • hayatımı değiştirecek konsepttir.
hesabın var mı? giriş yap