şükela:  tümü | bugün
 • annemin ezbere bildigi kitap. okuyan herkesi bagimlisi yaptigi soyleniyor.. bbc de dizisi de yayinlaniyor belirli araliklarla.. yazin okumayi planliyorum..
 • "it is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife" cumlesini beynime kaziyan eser
 • sayısız (4 kere) filme çekilen, en son colin firth (allahım) ve jennifer ehle'li 1996 bbc versiyonu ingiltere'de bir çok fırtına koparmış, sayısız (bir sürü)hayran sahibi kitap. hikaye olarak gayet sevimli&akıl fikir sahibi bir kızımız olan elizabeth bennet'in yakışıklı, zengin ama terbiyesiz&götü kalkık delikanlımız fitzwilliam darcy'i reddedip sonra çok afedersiniz kafasını maymunun götüne sokup çıkmışa döndüğü-hoş darcy'nin de farklı bir durumda olmadığı anlatılır, ancak olay bu kadar değildir, evlenecek başka çiftler, yapılacak sosyal eleştiriler vardır. "feministim" diyenin okuyup anlamaya çalışması gereken, "insanım" diyeninse okuyup anlaması gereken, faydalı bir eser.
 • turk kulturu ile uzaktan yakindan alakasi olmayan bir takim geleneklerin (tore komedisi diyenler de var galiba) ince elestirisini yapan bir jane austen klasigi. romanlarinin pek cogunda,kucuk bir mekan, varlikli bir komsu, bir zamanlar varlikli olan bir esas adam (ya da esas kadin), olmazsa olmaz bir rahip ve bir tutam 19.yy romantik ask tozu vardir. tarihle paralel okunmadigi takdirde sadece hos ve romantik bir roman olarak algilanir ama aslinda bir basyapittir.
 • hem yazar jane austeni hem de baskahraman bay darcy'i canlandıran colin firthü, özellikle gömlegiyle göle dalıp çıktıgı sahne sayesinde, bir gecede fenomene donusturerek austenmania akımını baslatan, nerdeyse uyarlandıgı aynı adlı roman kadar muhteşem televizyon dizisi.
 • you ve got a mail filminde meg ryanın okumaktan ilginç bir zevk aldıgı ve (bkz: kadınlar nelere kadir) ibaresini doğrular gibisinden tom hanks in de zorla okuduğu, ismini duymayan insanlara -kadınlara güzel bir şekilde reklamı yapılan bir klasik.
 • çok başarılı yan karakterlere sahip bir kitaptır.
  özellikle bay ve bayan bennetla papaz collins kitabın olmazsa olmaz tipleridir.
 • okurken insanı bağlayan ,defalarca okunsa bile aynı heycanı canlı tutabilen anlatımı , kurgusu ve hikayenin basitliği ile sevilen roman.
 • ne kadar güzel bir roman olursa olsun, ingilizce eğitim öğretim yapan okullarda zorla okutulup, bir de üstüne yorum yaptırılması, ödev hazırlatılması, kişinin romana karşı ister istemez antipati geliştirmesine sebep olmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap