• sanat ve görüntü yönetmenliğinde beklenenin üstünde renkler sunan, seyir zevki yüksek bir film. ( 2005 modeli )

senaryo ve kurgu da kult bir romana dayanınca, yönetmene pek de bir döktürme fırsatı olmamış keza.

okul yıllarında alnımız jane austen tarafından ingiliz kültürü dersinde bir hayli karışlanmıştı, bu bıkkınlığın geçmesini beklediğimden filmi sonraya bırakmıştım, nitekim yanlış yapmışım.

özellikle dönem filmlerinden hoşlananlara kesinlikle tavsiyedir, kaçırmayınız.

7 / 10.
  • ortalamanın kesinlikle üstünde olan ama bir o kadar da gereksiz abartılan roman. gerçekten güzel bir kitap ama ''ingiliz edebiyatının doruk noktası'' vb. yorumlar gördüm bazı sitelerde. öeeh ama.
  • hoş bir film. insanı 2 saatliğine gerçekten ve güncelden uzaklaştırıyor. bu filmi keira knightley için izlemiştim.
  • daha iyi kurgusu olan yok mu? var
    daha iyi dili olan yok mu? o da var
    --konu hakkında bir şey diyemem zira aşktan yüce konu mu olur?

ama tarfi mümkünsüz bir şekilde büyülü bir kitaptır. elini değdireni mest eder.
  • 1995 bbc yapımı dizi uyarlamasında güzeller güzeli jane'i doğu alman gülle atıcısı bir hanımın oynadığı kitap. yani böyle de seksist yorumlar yaptırdı ya bana, o kadar "jane değil" bir karakter. casting felaketi.
  • nihayet bir babayiğit eleştirmen çıkıp da ne kadar gereksiz bir roman olduğunu söylemiş. aslında ben de söyledim bu zamana kadar ama hocalar dövmesin diye sadece içimden...

http://www.ntvmsnbc.com/id/25241919/
  • özellikle '86 ve civarı yıllarda doğmuş olan kızların ilgi gösterdiği, hayranı olduğu film. ben bu filmin tarzının çok uzağındayım. o yüzden pek beğenmedim. ama '86 ve civarı yıllarda doğmuş bir kızla diyalog kuruyorsanız bu filmi çok beğendiğinizi, hatta bu filmin hayatınızın filmi olduğunu söyleyin. bir sonraki adımınız isterse bir gün beraber izleyebileceğinizi söylemek olsun. şanslıysanız devamı gelir.
  • nereye gidersem gideyim 5 günden fazla kalacaksam yanımda taşıdığım kitap. olur da sohbeti geçerse veya bir yerden aklıma düşerse, anında açıp okuyabilmeliyim.
    altlarını çizmekten bıkmadığım, zamanın yaşantısına ve ilişkilerdeki yanılgılara ilişkin mükemmel tespitler içeren cümleler var. sinemaya ve televizyona uyarlanan her versiyonunda ayrı bir tat mevcut ve defalarca izlenilebilir elbette ama her izleyişten sonra kitabın büyüsünü biraz içinize çekmelisiniz. lizzy' le olan benzerliğinize şaşmalı, biraz mr. darcy' i umut etmelisiniz.
  • mr. collins'in türk olduğunu düşünüyorum.
  • düşünüyorum da bu kitabı aşk ve gurur diye çevirmek tam bir terbiyesizlik. gurur darcy'i temsil ediyor, önyargıysa elizabeth'i, elizabeth güçlü, okuyan, kararlı ve fikirleri olan bir karakter, karakter! tek özelliği zengin ve karizmatik bir adama aşık olmak olan işe yaramaz kadın bir tipleme değil! bunu yapmalarına öyle sinir oluyorum ki, cnbc e de dönen emma dizisi gibi. kadın karakterlerle ne derdiniz var, ha? ha? hayır yani jane austen'a ayıp yahu.
hesabın var mı? giriş yap