şükela:  tümü | bugün
  • lgbt bireylerin "onurlu" olma durumlarını daha da cesurca belirttikleri bir ay. haziran ayı boyunca gerçekleşiyor. kutlanacak veya anılacak o kadar çok şey varken böylesine tartışmalı bir durumun (tercih - doğuştan gelme tartışması; hastalık - doğal durum tartışması vs.) bir ay boyunca kutlanması ya da bir grubun sevdiği tabirle "empoze edilmesi" ilginç bir durum. şirketlerin bu fırsattan istifade sempatiklik kazanmaya çalışması da durumun acı bir yanı.
  • yillar boyunca toplumdan dislanan lgbt bireylerin kimliklerini saklamamaktan gurur duyduklarini festival havasinda beyan ettikleri aydir.

yoksa cinsel yonelimin ya da cinsiyet kimliginin gurur duyulacak bir yani yoktur. gururla ben heteroseksuelim diyemezsin, cunku toplum zaten buna izin veriyor. gururla homoseksuelim diyebilirsin, cunku toplumsal baskiya ragmen cinsel yonelimini saklamiyorsun.

dahasi lgbt ile ilgili tartismali bir durum da yoktur. iki erkegin ya da iki kadinin kendi yatak odalarinda yaptiklari seyin ne oldugu bizi ilgilendirmez. hastaliklar insanlarin yasamlarini olumsuz etkileyen seylere denir, iki erkegin opusmesi onlarin hayat kalitesini dusurmez. abd'de escinsellik 1970 yilinda hastalik sinifindan cikartilmisti, yani sen tartismak istiyorsan tartis ama insanlar artik tartismiyor.

kutlama konusuna gelince, insan kendini nasil tanimliyorsa en cok onu kutlar. kendinizi turk olarak tanimliyorsaniz en cok cumhuriyet bayrami'ni kutlarsiniz. kurt olarak tanimliyorsaniz muhtemelen nevruz'u her seyden daha coskuyla kutlarsiniz. ilk tanimladiginiz sey besiktas ise sampiyonlugunu cok daha neseyle kutlarsiniz. bir lgbt birey de kendini ilk olarak bu sekilde tanimliyorsa en hevesle bunu kutlayacaktir.

kutlama ile empoze edilmesi ise o kadar sacma ki nereden baslayacagimi bilemiyorum. genclerin bu insanlarin cinsel egilimini saklamadigini gorup kendi cinsel egilimlerini saklamak zorunda hissetmemeleri empoze etmek midir? yurt disinda yasayan turklerin cumhuriyet bayramini kutlamasi bolgedeki insanlara turklugu mu empoze ediyor?

tanim: haziran ayidir ve genellikle cafcafli kiyafetlerle festival havasinda kutlanir.

tanim 2: hicbir zaman azinlik psikolojisini anlamayan bireylerin sorguladigi aydir. cocukken apartman boslugunda annemlere "biz de aleviyiz degil mi?" dedigim icin susturulmustum. su anda cekinmeden aleviyim diyebiliyor olmakla gurur duyuyorum. yoksa alevilik de herhangi bir din ya da mezhepten farksizdir, kendi basina alevi olmak gurur duyulacak bir sey degildir.