şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bazı insanların hobby kıvamını aşmış hayat felsefesi olmuş bileşik eylem..
  bazen prim yapmak için hayli uğraş vermek gerekirken (ortamın en popüler kızını kapmak,saçlarınla yeni bi moda yaratmak,takımına şampiyonluğu getiren son saniye üçlüğünü atmak,yeni bi kıta keşfetmek vb)
  bazende hiç bişi yapmadan elde edilesi ünvan..(manken olmak,renkli gözlü doğmak,doğuştan milyarder doğmak vb)
 • (bkz: trend)
 • olay/durum hatta belli bir entry'nin reytingini artırması, populer olması.
 • sozlukte cok bahsi geçen, fakat bir türlü anlamlandıramadığım ekoldür prim yapma faaliyetleri. hayatı magazin forever gözlüğüyle görmenin getirebileceği bir tepki olsa gerek her şeyi prim yapmak teorisiyle açıklamak. ne zaman birisinin 'x, y üzerinden prim yapmaya çalışıyor' feryadını görsem aklıma 'seda sayan reklamını yapmaya çalışıyor' figanları geliyor. veya 'x'e bok atarak prim yapmak' başlığı ile 'seden gürel, harun kolçağa bok atıp prim yapıyor' demek arasında ne fark vardır? sonuçta seda sayan veya seden gürel kaset satışını arttıracak, ekmek yiyecek, tolk şov yapacak da kadir nickli yazar ne yapacak prim yaparak? banner mı alacak? reklam mı verecekler kadire? yanıt 'hayır' ise neden bu kadar kıyamet, ayar sekansı falan? ganımıza mı dokunuyor?
 • dillere pelesenk olmuş denyo kalıp. kafalardan ellerden çıkmaz olmuş, klavyelere yapışmış. söverek prim yapmaya çalışıyorum mesela ben de şu an. başka işim gücüm yok, kendimi buna verdim. prim yapmaya çalışıyorum, uğraşıyorum. "çalışma" kısmı da vardır yani bunun, eksik olmaz. "prim yapmaya çalışmak". hatta ustalaştım artık, "ooo prim yapmışın?"* diye şaşıranlar bile oluyor.
  (bkz: prim yapar mı demek prim yapar mı)
 • umut sarıkaya'dan gelsin, prim peşinde 80 yıl: http://img.ly/3rj8
 • nereden, nasıl çıktığını ciddi anlamda merak ettiğim, anlamsız, saçma söz dizisi.

  nedir abi prim yapmak? özellikle son dönemlerde facebook üzerinde çok fazla görüyorum ve her boka "güzel bulmuşsunuz prim yapma yolunu" diyerek kullanılıyor genelde. en azından her şeye prim yapma demeyin. önce bir mantıklı düşünün prim falan yapıyor mu bu insan diye.

  god dammit.