şükela:  tümü | bugün
 • braveheart da longshanks "the trouble with scotland is that it's full of scots" lafının ardından sürekli prenses isabellaya bakarak prima nocteyi hatırlar.ve yürürlüğe girmesini isterken de yine gözlerini prensesten ayırmaz.bu da filmdeki güzel bir ayrıntıdır çünkü söylenenlere göre düğün gecesinde ibne oğlu değil bizzat kral gerdeğe girmiştir prensesle..

  prima nocte nazizme bir giriştir.longshanksin "if we can't get them out, we'll breed them out" cümlesinin uygulanış şekilleri geliştirilmiş ya da geliştirilmeye çalışılmıştır ileri tarihlerde.. (genetik bilimi ve hitleri anarak)
 • adi cok gecmesine ragmen uygulandigina dair tarihi herhangi bir kaniti bulunmamis olan bir gelenektir. konu ile ilgili yazilar en fazla 18. yuzyildaki anti-aristokrat yayinlara kadar gider.

  fr. droit du seigneur
 • fazlasiyla milliyetci hirvat ev arkadasim, sırplarla ilgili üstüne gelen sersemin birine bir kızgınlık anında, prima nocte ile ilgili olarak, sirplara mi, turklere mi hakaret ifade amacıyla söylediği belirsiz olan bir sey soylemisti. soyle ki, hirvatlar sirplar icin, "onlar sirp bile degil zaten, turkler" derlermis, nedeni de osmanlilarin prima nocte uygulamasiymis. prima nocteyi biz hep ortacagin feodal avrupasindaki bir uygulama olarak ogrenmis oldugumuzdan (bir de tabi hirvatlarin fazlasiyla bagnaz olabildikleri ve turklerle ilgili olmadik hikayeler anlatmaya pek merakli olduklari gozonune alindiginda), sacma gelmisti duydugumda. ama belki de dogrudur; oralardaki osmanli pasalarinin bu uygulamayi etraftan gorup, aman ne hos, biz de yapalim demedikleri ne malum netekim...
 • ssg'nin kız istemeye götürülmemesi gerektiğinin delili bir hadise..

  (bkz: ssg nin sözlük yazarına kız istemeye gitmesi/@ssg)
 • le nozze di figaroda konu edilen durum.
 • (bkz: carpe noctem)
 • günümüzde hala uygulanmaktaymış .

  http://www.haberturk.com/…564&cat=180&dt=2008/05/12
 • (öncelikle bakılabilir: #1200377)

  milliyetçi olmayan sırp bir arkadaştan duyduğum kadarıyla osmanlı yönetimi altındaki sırbistan'da da uygulanmış bir zamanlar. müslümanlığı seçen boşnaklar sapsarı kalırken, sırpların esmerleşmesi, türklere benzemesi de bu yüzdenmiş.

  gerçekliğini doğrulamak zor, sonuçta arkadaşın kaynağı halk hikayeleri, kulaktan dolma bilgiler. osmanlı paşaları öyle bir şey yapmaz demiyorum (yapar da demiyorum, tarih bilgim o kadar geniş değil) ama, sadece bir gece birlikte olup da hamile bırakma konusunda bütün sırp nüfüsunun genetik yapısını değiştirecek kadar başarılı olmak çok inandırıcı gelmedi bana.
hesabın var mı? giriş yap