şükela:  tümü | bugün
 • star trek dünyasında federasyon tarafından uygulanan ve "diğer uygarlıkların gelişimine müdahele etmek yasaktır" anatemalı** bir kuraldır.
 • united federation of planets in kuruluşu sırasında ortaya atılan anayasanın birinci maddesi benzeri kural. şöyle der:
  federasyon üyesi olmanın ilk şartı warp teknolojisine sahip olmaktır. ırklar federasyon kriterlerine uyacak teknolojik gelişimin yanında gerekli kültürel olgunluğa erişebilmeleri için warp teknolojisini herhangi bir gezegendışı yardım almadan kendileri bulmak zorundadırlar. warpaltı kültürlerle herhangi bir contact kurulamaz, ne olursa olsun kültürlerine ya da teknolojilerine müdahale edilemez, gelişimleri ancak kendileri tarafından farkedilmeden izlenebilir.
 • bir de bunun kadınlar tarafından uygulanan şekli vardır. "erkeklerin gelişimine müdahale etmek yasaktır" şeklinde bir ana teması vardır bunun da. buna göre kadın olmanın ilk şartı erkeği süründürebilmektir. kadınlar bu yetiyi kazanmak için kendilerine köpek olmamış erkeklerle hiç bir tür ilişkiye girmezler. erkekler yardım almadan köpek olmayı öğrenmek ve bir kadın için herşeyi yapmaya alışmak zorundadırlar. ancak o zaman kadınlar erkeklerle ilişki kurma sürecini başlatırlar*.
 • aralık 1998 kayıtlı dave holland quintet albümü, ecm records etiketli.
  albümün kadrosu:
  dave holland kontrbas
  robin eubanks trombon
  chris potter soprano, alto ve tenor saksafon
  steve nelson vibrafon, marimba
  billy kilson davul

  01. prime directive
  02. looking up
  03. make believe
  04. a seeking spirit
  05. high wire
  06. jugglers parade
  07. candlelight vigil
  08. wonders never cease
  09. down time
 • sirf kaptan picard'ın* bile en az on kere ihlal ettigi, istisnai durumlarına sık sık rastlanan kuraldır.
 • "beverly, the prime directive is not just a set of rules. it is a philosophy, and a very correct one. history has proved again and again that whenever mankind interferes with a less developed civilization, no matter how well intentioned that interference may be, the results are invariably disasterous." jean-luc picard
 • hem yekpâre albüm olarak, hem canlı icrası (2001 birdland kaydı) açısından bakacak olursak; 1990 sonrası gizli ivmelenmeler yaşayan ve küçük ışıltılarla halen "tutku" barındıran caz müziğinin gelebileceği en üst seviyelerden biri, en hayal edilemeyecek; "düzensizliğin düzeni"nin ta kendisi olarak nitelendirilebilecek dave holland quintet kaydı.

  cazın hiçbir zaman "bir solist bir eşlik bir kontrbas bir de davul"dan ibaret olmadığını, birbirine hayali iplerle bağlı olan ve nasıl bağlı olduklarını kestirebilmenin güç olduğu müthiş/şahane müzisyenlerin barındığı bu albümde; trombonda robin eubanks, davulda billy kilson, marimba ve vibrafonda steve coleman, saksofonlarda chris potter ve kontrbasta dave holland yer alıyor. (sanırım dolland doksanlarda bu beşliyi kurarken "grubumuzda yer alma şartı efsane ve çalışkan olmaktır." gibi bir ifadeye ciddi ciddi sadık kalmış olmalı!)

  [tüm sololar, icralar ve etkileşimsel poliritmik tokalaşmaların yanında steve nelson'ın tarihteki en iyi eşlikçilerden biri olduğunu ve vibrafonu piyano ya da davul gibi değil, "vibrafon" gibi çaldığını not etmek gerekir.]