şükela:  tümü | bugün
 • başrolünde helen mirren'ın yer aldığı masterpiece theatre serilerinden biri... enteresandır 1992'den beri varmış böyle bir dizi, ben yeni farkediyorum. 1992'den beri varmış derken, hepi topu 7 bölümü var ve 7. bölümü "final act", mini seri dalında en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini toplamış bu sene emmy'de.. (bkz: elli dokuzuncu emmy ödülleri)
 • kısa ama bagimlilik yapici ozellikleri: simdiki polisye dizilerin aksine "eliye koymus gibi" 30 dakika icinde bulunmayan "suclusu"dur. yaninda, oyuncularin sahane kullandiklari aksanlaridir. kisaca polisiyenin tadina vardirir.

  ayrica hellen mirren'in tesadufen sohreti bulmadigina guzel bir delildir.
  (konuyla ilgili terimleri icerikte ozenle kullandim mi ne?:p)
 • ilk sezonu 1992 yılında çekilmiş ve dördüncü sezon hariç her sezonu hepi topu iki bölümcükten oluşan ingiliz polisiye dizisi. "dizi"nin her bölümü 1 saat 40 dakika sürmekte, film tadı vermekte ve ingiliz aksanını özleyen kulaklara bayram yaptırmaktadır. hellen mirren da ilk sezonda dahi 40'ını çoktan geçmiş olmasına rağmen o kısacık saçı ve mağrur duruşuyla "harikasın abla" dedirtir. suçlular iki dakikada "ben yaptım" diye itiraf etmez, dava öyle şıp diye çözülmez. teknolojik zamazingolar yoktur. olaylar eski usul, zorlu -bazen sıkıcı- çalışma ve davayla halvet olunarak çözülür.

  bir de ilk sezonlarda siyah-yeşil ekranlı daktilodan bozma bilgisayarlar, herkesin her yerde pofur pofur sigara tüttürmesi ve sahra telsizi kadar cep telefonlarını görmek de 10 yılda dünyanın ne kadar hızlı değiştiğini hatırlatır adama.
 • ilk bölümünün kadrosunda tom wilkinson ve ralph fiennes de var.
 • nbc'de sonbahardan itibaren yayınlanacak olan dizi. desperate housewives'ın yazarı alexandra cunningham tarafından yazılıp peter berg tarafından yönetilecek olan dizinin başrolünde maria bello olacak.
 • her tarafın polisiye dizi kaynadığı günümüzde izleyerek vakit harcamaya değecek pek bir özelliği olmayan dizi. ilk bölümün tamamında dikkat çekici bir olay, kendine bağlayan bir karakter olmadı. esas karakteri biraz eksantrik yapma geleneği devam etmiş (ki ilk sahneden maria bello'nun canlandırdığı karakterin ne kadar "esaslı" bir kadın olduğunu öğreniyoruz, bölüm boyunca da çeşitli şirinlikleriyle kalbimizi kazanmaya çalışıyor) ama artık buna bile o kadar alıştık ki, sıradan gelmeye ve yetmemeye başladı. bu diziler sayesinde ilkokul yıllarıma dayanan polisiye zevkimden vazgeçtim yeminle. bakıyorum, takip ettiğim polisiyeler hep karakterlerine bayıldığım diziler. (bkz: castle) (bkz: bones) ve bu açıdan, bu dizide aradığımı bulamadığımı itiraf etmem lazım. maria bello'nun başarılı performansı için 2-3 bölüm daha şans verilebilir, zaten düşük olan rating biraz daha düşerse bağlanmadan veda edilebilir.
 • düşük ratingleri sebebiyle büyük bir tehlikede olsa da nbc'nin yayında tutmak ve yeni seyirciler kazandırmak için her şeyi yaptığı dizi. ve ben buna çok seviniyorum. ilk bölüm eleştirilerimin (o bölüm bazında) hala arkasında olsam da ikinci bölümde son zamanlarda izlediğim en iyi polisiye hikayeyi sunmaları, maria bello'nun şahane oyunculuğuyla birleşince acayip bir iş çıktı ortaya. üstelik polis merkezindeki dinamikler ve jane'in ev hayatı ile bölümler fazlasıyla renkleniyor. devam etmesi dileğiyle.
 • yayından kaldırılmış dizidir. çekilen 13 bölüm yayınlanacak, sonra da televizyon arşivlerinin tozlu raflarına kalkacaktır. normalde ilk sezonunda bu kadar az bölümle yayından kalkan diziye hiç başlamayın derdim ama bu dizi istisna. ilk bölümdeki hantallığı aştığınız vakit muhteşem hikayeli ikinci bölüm itibariyle son yılların en sağlam polisiye dizisiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. maria bello başta olmak üzere harika bir ekip, uzun zamandır görülmedik kalitede polisiye hikayeler ve iyi bir yönetim ile çok başarılı bir işti. ömrünün bu kadar kısa olmasına cidden üzülüyorum. öyle havada kalabilecek bir mevzu işlenmese de umarım 13. bölüm biraz tatmin eder, biz de terriers gibi 13 bölümlük can diziler listesine kendisini de gönül rahatlığıyla ekleriz.
 • aynı zamanda ally mcbeal üçüncü sezon on beşinci bölümünün adı.