şükela:  tümü | bugün
 • bağışıklık sisteminin karaciğeri ve karaciğer içindeki* safra yollarını yabancı olarak algılayıp saldırması saldırması sonucu* oluşan ve kadınlarda daha sık görülen hastalık
  (bkz: otoimmun hastalık)
  (bkz: siroz)
 • özellikle 40-50 yaş civari kadınlarda sık rastlanan bir sirozdur.ilk klinik bulgusu kaşıntıdır; genelde diğer otoimmun hastalıklardan olan skleroderma,tiroiditler ve romatoid artitle birlikte görülür.
  karaciğer içindeki safra kanallarının özellikle orta çaplı olanlarında yıkımla karakterli;progresif bir hastalık olan primer biliyer siroz karaciğerde granulom oluşturur.
 • mallory cisimciği görülür.

  mallory görülen diğer hastalıklar için;
  (bkz: alkolik karaciğer hastalığı)
  (bkz: wilson hastalığı)
  (bkz: hepatoselüler karsinom)

  bir şık daha ekleyip tus'ta sormalarını bekliyorum:)
 • 30-60 yaş arasındaki kadınlarda görülme miktarı fazla. yoğun olarak kaşıntı, ggt ve alp yüksekliği ile %90 oranında ama(+) var. 6 ay içerisinde hızlı kilo kaybı sıktır. safra kanallarındaki yağ emilim sorunları ortaya çıkarıyor bu da vitaminlerin emilememesinden kaynaklı kemik hastalıklarına yol açıyor. erken tanıda karaciğer biopsisi önerilir hatta çok güzel olur. vitamin desteği tedavi esnasında önemli.
  edit: imla
 • primer biliyer siroz'da kanda ama,alp,ıgm yüksekliği beklenir.hastalar o kadar çok kaşınır ki vücudunun her tarafı özellikle sırt kısmı kıpkırmızı olur.hatta kırmızılıklar giderek siyahlaşır.presinüzoid safra yollarını tutar.normal sirozda karında asit beklenir ama primer biliyer sirozda presinüzoidi tuttuğu için asit geç dönemde gözlenir.
 • yeni ismi primer biliyer kolanjittir.
 • genç kadınlarda kaşıntıyla ortaya çıkar.

  taş yoksa tanı budur.

  anti -mitokondriyel antikorlar yüksektir.

  sjögren ve hashimato eşlik eder.

  tedavide ürsadeoksikolik asit verilir.
 • bu tanının konduğu hastalar isimden ötürü "aa siroz olmuşum ben" derler halbuki sirozla en azından bu aşamada bir alakaları yoktur. bu yüzden hastalığın adı primer biliyer kolanjit olarak değiştirildi bu karışıklık önlenmek için.
  ana semptomları kaşıntı ve halsizliktir. premenapozal kadınlarda sık görülür. anti mitokondriyal antikor(ama) pozitiftir. bunun kardeşi vardır bir de primer sklerozan kolanjit. onda ise p-anca pozitifliği vardır. ikisinin de tedavisinde ursodeoksikolik asitkullanılır.