• hani eycof'ta bütün askerlerini kaybedersin, düşman şehrini yoketmeye başlar ve sen bir köylünü haritanın diğer ucuna kaçırıp sıfırdan tekrar medeniyet kurarsın ya, işte o köylü bu adam.
  • modern dünyaya ait sadece el kamerası ve kıçındaki şortu olan cengaver gencin ormanda çevreden bulduğu malzemelerle (taş, ağaç, sarmaşık, çamur) aletler yaptığı, barınak inşa ettiği videoları barındıran bir youtube kanalı. nasıl her seferinde tıraşlı olduğunu çözemesem de genel olarak samimi buldum.

şuradan: https://www.youtube.com/…l/ucal3jxzszsm8alzyd3nqdba

yaptığı barınak şu şekilde mesela.

güncel videolar yüklemeye aralıklarla devam ediyor. ben de nihayet sıkılacağı ve palmiye yapraklarından etek yapıp yağmur altında dans etmeyi keşfedeceği videoyu bekliyorum.
  • oldukça yetenekli bir çocuk.
    ormanda nasıl barınılır temalı harika işler çıkartıyor.

şurada yaptığı eserin kiremitleri için tek tek uğraştı, hepsini ateşte tavında pişirdi, sertleştirdi. yetmedi buna bir de alttan ısıtma sistemi koydu, sauna yaptı.

tropikal orman için biraz gereksiz oldu ama öğretici işte.

tek bir modern hayat aleti dahi kullanmıyor.
    etraftaki küçük ağaçları, dalları kendi yaptığı ilkel taş baltalarla kesiyor.
    kabını kacağını da yapıyor.

keşke daha fazla video koysa da seyredilse.
    abuk sabuk survivor organizasyonlarına taş çıkartacak öğreticilikte ve samimiyette videolar.

yanlız, evladım sağını solunu çok eşeliyor, ama ne yapsın, onca balçığı elde etmenin başka yolu yok. bir ara lan en azından bir kazma kürek alsaydın yanına demedim de değil.
  • "he doesn't talk because he hasn't invented language yet?" *
  • atalarımızın günümüze gelene kadar, ne kadar yol kat ettiğini gösteren muhteşem kanal.

ilk okulda; şöyle bir duyup geçtiğimiz yontma taş devri, cilalı taş devri, demir devri gibi dönemlerde nasıl yaşıyorduk? insanoğlu, hayatta kalmak için karşılaştığı sorunlara nasıl çözümler buldu? bu soruların cevabını izleyebileceğimiz muhteşem youtube kanalı.

insanlığın ilk ortaya çıktığı zamanın 2 milyon yıl öncesi olduğu düşünüldüğünde, günümüzden yalnızca 10.000 yıl öncesine kadar, neredeyse hiçbir ilerleme olmaksızın yaşamışız.

tarihin bir noktasında, kullanılan taşları yontmayı, binlerce yıl sonra ise cilalayıp daha sivri ve keskin aletler elde etmeyi akıl etmişiz.

atalarımızın yaptığı ilk balta örnekleri için bkz. https://www.youtube.com/watch?v=bn-34jfurhy
  • faq'sunde soyle bir soylem var, gonullerden gecenlere tercuman olmus:

q.why don't you talk in the videos?
    a.when ı watch how to videos ı fast forward past the talking part to see the action part. so ı leave it out of my videos in favor of pure demonstration.

youtube'da en hoslanmadigim seydir how-to videolarinda iki saat yapacagi seyi anlatanlar. zaten ne yapacaklarini video basliginda ve aciklamasinda yazarlar, ama yine iki saat anlatma ihtiyaci hissederler. cogunlugu en az 1 dakika bos muhabbet yapar.

videoda iki saat bo$ bo$ konusan tiplerden bikmis yuzbinlerce insan vardir youtube'da. bu adam videolarin basinda iki saat laklak yapsaydi eger muhtemelen bu kadar takipciye ulasamayacakti. videolarinin izlenebilirligi de zaten her saniyesinin dolu olmasindan geliyor (en azindan benim icin boyle). bu yuzden bitene kadar pur dikkat izlenebiliyor videolari.
  • tarima gecmistir.
    https://www.youtube.com/watch?v=ttcxhyhmox8

bekle feza.
  • her videosunda insanlığın gelişimini kanlı canlı gösteriyor adam bize. bir kaç video sonra sanayi devrimi yapacak gibi.
  • ormanda geçirdiği vakitler bir kanalda yayınlansa saatlerce izleyeceğim avustralyalı genç.hiç konuşmaması ve arka planda herhangi bir müzik olmaması insana izlerken ayrı bir his katıyor
  • her videosunu dört gözle beklediğim youtube kanalı.

gerçi biraz düşününce belki on saniyelik görüntü için bütün gününü harcıyor, o da haklı.

hiç boş beleş muhabbetlere girmeden işini yapıyor ya en güzeli o. her işi yavaş ilerliyor, acelesi yok, hepsi olması gerektiği gibi.

kömürünü yaptı, bir de mangal yapmaya başlarsa bir yetmişliği kolumun altına kıstırıp giderim yanına.
hesabın var mı? giriş yap