şükela:  tümü | bugün
  • kedilerde göbekten sarkan deri
  • hem dişi hem erkek kedilerin karınlarını korumaya yarayan karın bölgesinin altında yer alan sarkık deri. bu kesenin asli amaçları arasında şunlar var; doğada yiyecek bulmak sıkıntı olduğu için kediler hazır et varken hapır hupur götürüyor ve bu kese sayesinde mideleri genişliyor, kavga esnasında göbeği koruyor, harekete yardımcı oluyor, vb. bazı cinlerde diğer cinslere gire daha belirgin oluyor ama hepsinde var aslında.

ben bunu uzunca bir süredir kilo ile ilgili bir şey olduğunu sanıyordum, hatta bizim kedileri diyete falan sokmuştum lakin öyle değilmiş. şöyle bir durum var tabii, bu kesenin gevşek ve içi boş olması gerekiyor. eğer dolu doluysa bu şişmanlık belirtisi çünkü bu kesede fazla yağ da birikiyor.

kedinizin şişman olduğunu düşünüyorsanız, elinizi kedinin vücudunda gezdirin; eğer kaburga kemiklerini falan elinizi çok bastırmadan hissedebiliyorsaniz sıkıntı yok ama hissetmek için elinizi bastırmaniz gerekiyorsa muhtemelen şişmandir. gerçi once veteriner hekime danışmanı ihmal etmeyin tabii karar vermeden önce.