şükela:  tümü | bugün
  • eski ahitte yazanlar ve efsane karışımı olaraktan musa'nın hayat hikayesinin anlatıldığı çizgisel film. tanrı musaya diyor ki "ibranilerin kapısına kuzu kanıyla işaret koy, bu gece tüm mısırlıların erkek çocuklarını alacağım, kuzu kanı gördüğüm evlere girmeyeceğim". e peki sen tanrıysan kendi yarattığın ibranileri, yine kendi yarattığın mısırlılardan ayıramamakta mısın? kızıl denizin yarılmasına değil de bu kısıma takıldım işte ben. (bkz: gotumuze girecek entryler)
    yazarın notu: siz fazla böyle konuşmayın, ben bu yüzden çarpılıyorum, yataktan kalkamıyorum, sürekli hastayım.
  • beceriksizce hazırlanmış propaganda filmi seyrediyormuşum hissi veren çizgi film.
  • denizin ortadan ikiye yarılıp yol verdiği sahne büyüleyici, bu olayın gerçekten yaşanmış oldugunu düşünmek çok daha büyüleyici. "mucizeler inandığın taktirde gerçek olur" konulu when you believe de süper gitmiş bu filme.
  • --- spoiler ---

musanın, yahudilere ve onların bebeklerine yapılan soy kırımı öğrendiği "duvar animasyonu"nun gerçek bir sanat eseri olduğu animasyon. sırf o sahnedeki yöntemle deneysel 10-15 dklık bir animasyon cekmek isterdim.

--- spoiler ---
  • super keyifli soundtrack sahibi film,
    bi de music inspired by prince of egypt var ama pek basarili diil
  • birbirini seven iki kardesin kader oyunuyla birbirine düsman olmasini isleyen çok güzel film. müzikleri efsanedir. kesinlikle efsanedir. alin diyorum, dinleyin diyorum, mümkünse notasini bulup takip edin diyorum. o olmasa bile izleyin diyorum. çile hep çile. peygamber olmak zor.
  • (bkz: the plagues)
  • tevrat'taki çıkış hikayesini anlatan, şahane müzikal çizgi film. kızıldeniz'i ikiye yarma sahnesi de çizgi film olmasına rağmen epey etkileyicidir.
  • çok sevdiğim, yapımcısının spiberg olduğu ve mısır'da yasaklanmış olan animasyon film...