• fears of the dark'la ve stairways to heaven'la birlikte üçlü bir tatlı sert rekabetin parçasıdır. her maç ayrı olay çıkar.
  • accept'in daha sert bir soundla tekrar yorumlaması, aynı şekilde u.d.o.'nun da sert bir soundla konserlerde çalması bu şarkının değerini en az 5 katına çıkarmıştır.

http://www.youtube.com/watch?v=5ddx_urdpja
    http://www.youtube.com/watch?v=usjsnyd6yng
  • geçen haftalarda uzunca bir uçak yolculuğu yaptım. bulutları izlerken istemeden de olsa aklımdaki onca büyük meseleden bir an için sıyrılıp sadece bir konuyu düşünmeye başladım: "acaba princess of the dawn'ı metal müzik tarihinin yapılmış en iyi şarkısı diye nitelendirebilir miyim" diye.

tabi o sırada zihnimde metallica'nın, judas priest'in, dio'nun, wasp'ın, iron maiden'ın, opeth'in, megadeth'in ve daha birçok büyük küçük grubun en beğendiğim şarkıları, riffleri, soloları ve şarkı sözleri akıp duruyordu. bu kararı verebilmek için zihnimi ve duygu durumumu herhangi önyargılardan arındırabilmek adına hemen bir klasik müzik açtım böylelikle şarkının o anki psikolojik etkisinden kurtulmayı umdum.

ben bilim yapan bir insanım. ortaya bir hipotez attığımda önceliğim bu hipotezi doğrulamaya çalışmak olmaz hiçbir zaman, yanlışlamaya çalışmak olur. bu yüzden popper'in izinden gidip "princess of the dawn neden metal müzik tarihinin en iyi şarkısı olmamalıdır" sorusuyla devam ettim.

bu soruya o an fazla cevap veremedim, hala da çok veremiyorum. bununla ilgili verebildiğim tek cevap şarkının bitişinin biraz ani olması oldu. bir de neden bir creeping death, turbo lover, heaven and hell, the idol, empire of the clouds vs vs olmasın sorusu oldu? buna da şöyle cevap verdim: madem princess of the dawn dışındaki bu şarkılardan birisinin, bütün bu şarkılar arasında en iyisi olduğunu düşünmeyeyim; o halde neden bu şarkılar değil de aklıma "princess of the dawn en iyi şarkıdır" önermesi geldi? bu şarkıları da uzun zamandır çok beğenerek dinliyordum, e accept'in bana burs falan verdiği de yok hatta accept fanboyu bile değilim. o halde herhangi bir bias'dan değil de morgomir'in subjektif yorumu, gerçekten de kendi içerisinde tutarlı bir düşünme sistemi içeriyor. o halde bu şarkıya gönül rahatlığıyla heavy metal tarihinin en iyi şarkısıdır diyebilirim.

bu riffler, udo'nun inanılmaz vokali(şimdiki dayı da aratmıyor), canlı performans seviyesi, şarkının uzunluğu, solonun uzunluğu ve doyumluğu, bütün bunların ritime olan uyumu, karanlık, ama doom metal gibi karanlığın içinde boğulan değil de karanlığı boğan tarafta olan bir atmosfer bitişinde gelen inanılmaz melodi ve geri vokal...

puşt gibin akla gelir bazen de işten güçten eder, dikkat dağıtır adhd falan varsa zaten geçmiş olsun. illa açıp dinlemeniz gerekir, bir kere dinlersin olmaz iki kere dinlersin olmaz bir tane de live patlatırsın yine olmaz açarsın bir backing track takarsın elektroyu amfiye başlarsın riffleri çalmaya. işini de bok eder ve o an zaten halihazırda beyinde fazla cpu ve ram yiyen işini kapatmayıp simge durumuna küçülttüğünden kasarak, donarak yaparsın bunları. gitarı bırakıp işe tekrar tıkladığında da bu sefer bir süre dona dona yavaş yavaş dönmeye çalışırsın işe. geldi mi hemen gitmezse başa bela açabilir.

bu kadar konuştuk favori performansımı da bırakayım şuraya tam olsun bari: https://www.youtube.com/watch?v=yvdqbu20pys

bonus bass sevenler için: https://youtu.be/5ddx_urdpja
  • solosunda gözyaşlarıma hakim olamadığım müthiş şarkıdır. yıllarca helloween'in walls of jericho albümünde yeralan heavy metal şarkısının solosuyla birlikte en sevdiğim gitar partisyonuna sahip olduğunu söylemeden edemeyeceğim.
  • hem neşeli olup hem de içinde garip bir hüznü barındırabilen şarkılardan.muhteşemdir o şarkılar.tıpkı princess of the dawn gibi.
  • accept' in tapınası şarkısı. 2.sanal karakterim.
  • safkan bir heavy metal çığırtısı.
  • müptalası olduğum şarkılardan. sanırım 200 kereden fazla dinlemişimdir.
  • the final chapter'da peter baltes'in mükemmel bass sololarıyla apayrı boyutlara taşıdığı mükemmel ötesi accept parçası.
  • rock the nations 'da udo hazretlerinin çalmasını istediğim şarkılardan biri accept ve heavy metal klasiklerinden sanırım.
hesabın var mı? giriş yap