*

 • sir isaac newton'un her boku anlattığı kitabı. tam adı philosofiæ naturalis principia mathematica (doğa felsefesinin matematik ilkeleri).
 • 15 nisan 2002 tarihinde cikmasi muhtemel olan, the climb'in 2. albumu.

  1)everybody knows
  2)candy
  3)loneliness
  4)all kinds of love
  5)lost
  6)gone
  7)waydown
  8)empty
 • gelmis gecmis en buyuk kitap olarak nitelendirilen isaac newton kitabi. uc bolumden olusan kitabin ilk bolumunde newton unlu newton kanunlarini yani eylemsizlik ilkesi, etki-tepki ilkesi ve kuvvet-kutle iliskisini tanimlamis ve aciklamistir. bu bolumde unlu calculus'a ait de bir cok bolum vardir. 2. bolumde newton kendisine ait olan yeni bilim felsefesini anlatmistir. 3. bolumde ise bulusunun dinamik uygulamalarina yer vermistir. burda ayin, saturn'un ve halley kuyrukluyildizinin hareketine yer vermistir. gozelmler genelde onu hakli da cikarmistir.
 • kısacık, dinledikten sonra tadı damağınızda kalan bi albüm işte..
 • newton bu kitapta yer alan keşifleri kitabın yayımlanmasından çok önce bulmasına rağmen ,daha önceki makalelerine aldığı tepkiler ve yaşadığı sıkıntılar yüzünden bu buluşları yayınlamama kararı almış*,daha sonra neler keşfettiğini öğrenen başka bir bilim adamının ısrarları ve baskılarıyla * principia'yı yazmaya başlamış.özellikle o dönemde, çok az insanın anlayabileceği bir dille,18 ayda yazmış kitabı,yememiş,içmemiş ve dahi uyumamış.20.yüzyılda bulunan teorilerle * kitapta bazı eksikler ortaya çıkarılmış ,bazı ilkelerde değişiklikler yapılmış olsa da,günlük hayatta kulanılan ilkeler hala newton'un ilkeleridir.
 • the climb ın ,harika desek de ,kanımca bir spineless çıkaramamış ,parçaların sözler açısından birbirine çok yakın olduğunu * ve climb albümündeki sözlere yaklaşamadığını düşündüğüm ,yine de lost ve emptyle beni vurmuş albümü.
 • newton'un bu me$hur eserinde yazdigi 3 ucmu$ cumleyi buraya aktarmak ve degerli sozluk okuyucularina bu adamin nasil bir bunyeye ve ozguvene sahip oldugu konusunda yeni bir fikir vermek isterim:
  "i feign no hypotheses"
  "the description of right lines and circles, upon which geometry is founded, belongs to mechanics. geometry does not teach us to draw these lines, but requires them to be drawn"
  "...from the same principles, i now demonstrate the frame of the system of the world"
  *

  kotulenme $eysi:

  turkce cevirisi olmadigi icin kotuleniyormus. tamam; ilerleyelim.

  - hipotezle isim olmaz (her soyledigim ispatli teoridir manasinda)
  -dogru ve cemberlerin tanimi mekanigin isidir; ki geometri bunun uzerine kurulur. geometri bize bunlarin cizilmesini de ogretmez; bu cizimleri sart kosar.
  -bu prensiplerden hareketle simdi dunyanin sistemini gosteriyorum.
 • newton dilinden doğa felsefesinin matematiksel ilkeleri.
 • bu kitabin bir ozelligi de newtonun bu kitabi yazarken gerekli matematigin* kesfedilmemis olmasi bu yuzden de kitaptaki ilkeleri aciklarken once matematigini anlatirken cogunlukla denklemler yerine geometrik yapilar kullanilmiş olmasidir... teoman turgut der ki bu kitabi şu anda fizik okuyan ogrenen kimse anlayamaz çözemez ne yazildigini.
 • (2016: "ne kadar kötü yazmışım" rötuşu sonrası)

  dünya tarihinde yazılmış kitaplar arasında belki de aristonun metafiziki, platonun devleti, bir de homerin destanlarıyla birlikte en önemlisi olan principia'yı sen kalk resmen tek başına yaz, bunu yaparken daha önce bilinmeyen kavramlar icat et, insanlığı ileri taşı, birkaç yüzyil sonra kutsal bilgi kaynağında ancak climbin bir albümü kadar ilgi çeksin. (edit: bu arada felsefeyle ilgili tarihteki en önemli kitaplar anketi yapılmış akademisyenler arasında ve darwinin origin of speciesi 3. olmuş. felsefe, evet.)

  climb ne yapmış? düz duvara mı tırmanmış? o duvarın açılarını hesaplıyorsak bunu newtona borçluyuz (pisagor da kimmiş)

  neyse, siz övün albümü de, bari geçerken ayaküstü newton'a selamınızı çakın, sonra bestesinden girip güftesinden çıkarsınız
hesabın var mı? giriş yap