• çok overrated bir ders pof. bir instrumentation değil...
    ilk girişimde 86 aldım hem de ekşici olduğum için değil. :) soruları da sadece bir kez baştan sona döndüm. ve sadece tesadüf ama sürenin yarısında da çıktım. (bu kısmı ekşici olduğum için olabilir.*)

neyse buraya kadar düşmüş umutsuzlukta biri varsa diye yazayım; allah için correct-incorrect, increase-decrease sorularını ezberlemeyin. buffet onset boundary, tuck under, flutter, oblique shock wave, induced drag, strength of the wing tip vortices gibi birkaç başlığı daha yazın ve altlarına nelerle doğru nelerle ters orantılı olduğunu yazın. daha sonra bir 300-400 soruyu elinizdeki tabloya bakarak çözün. bu aşamadan sonra kalan yaklaşık 1200 soruyu bakmadan çözebilirsiniz. örneğin “buffet onset boundary mach number ve speed dışında hemen hemen her şeyle ters orantılıdır” yazdık diyelim. sonra bakıcaz ki şıklar, altitude arttıkça artar diyor incorrect deyip geçicez.

şuraya yazdığım en faydalı bilgi olduğunu düşünüyorum. hadi iyisiniz.
  • uçuşun temel prensipleri.
    uçaklar nasıl uçuyor sorusuna magic magic magic'den daha bilimsel cevapları burda bulabilirsiniz.
  • havayolu nakliye pilotu lisansı (bkz: atpl) almak için tamamlanması gereken 14 dersten biridir. oxford aviation academy tarafından yayınlanmış 600 sayfalık şahane bir kitabı vardır.
  • pilotaj öğrencilerinin zor diye ağladığı, "mecburen ezberliyorum ya" diye ölüp bittiği, mantığı gayet basit derstir.

soruları ezberlemek konusunda hemfikirim, zira sevgili shgm soru havuzu o kadar tuzak ve hatalı sorularla dolu ki, işin uzmanı benim diyen gelip 75 altında kalır.

bununla birlikte soru havuzunun çoğunu oluşturan subsonic airflow konu başlıkları hem çok keyifli hem de basittir. kurallarını ezberlemeye gerek yoktur, birkaç temel bilgi ile mantık oturtulabilir.
  • bu uçaklar(fixed wings) içindir. helikopter için (rotary wings)e bakmalısınız.

görsel
hesabın var mı? giriş yap