• aslında tüm kitapları yalamış yutmuş biri olarak söyleyebilirim ki iki asanın çekirdeğinin aynı olmasına hiç mi hiç gerek yoktur ve zaten bu asaların birbirine karşı doğru dürüst işleyememesinin priori incantatem ile bir ilgisi yoktur bunun nedeni zaten çekirdeklerin aynı olmasıdır. "priori incantatem" ise tam olarak latince köklerini hatırlayamasam da "pre , prae" kökünden gelen "priori: önce, önceki" ile büyülemek anlamındaki enchant kelimesinin de kendisinden türediğini düşündüğüm "incantato" (fiil hali incantare) kelimesinin çoğulu "incantatem: büyüler" birleşiminden oluşan bir büyü sözcüğüdür ki kabaca "önceki büyüler" manasındadır. bu büyü kullanılarak herhangi bir asanın daha önce yaptığı büyüleri kronolojik olarak sondan başa doğru ortaya çıkarabilirsiniz. asıl ilginç olan ise voldi'nin avada kedavrasına karşılık harry'nin expelliarmusunun neden priori incantatem etkisi yarattığıdır. bak sen şu allahın işine

edit: bkz lar

edit 2: önceki entry silindiğinden monolog yaşayıp sonradan kendini gerekçelendiren biri gibi görünmeme yol açmıştır. önceki entry'de priori incantatem'in sadece aynı çekirdeğe sahip asalarla gerçekleşirilebileceği savunuluyordu.
  • sözlük tanımı," tam olarak bir büyü değildir. aynı teleğin kullanıldığı asalarda, zayıf düşen kişinin asasından; daha önce yapmış olduğu büyüler çıkar."

şeklinde karşımıza çıkan büyümsü.

hı ben ilk ateş kadehi filminde dumbledore'dan duydum bu cümleyi. çok fazla ne olduğunu ve harry-voldemort karşılaşmasında tam olarak yerinin ne olduğunu anlamış değilim. keşke biri beni aydınlatsa..

ek: 62442 yazıp aydınlattı sağ olsun.
hesabın var mı? giriş yap