şükela:  tümü | bugün
 • leveraged buyout, venture capital, angel investing, mezzanine financing gibi; borsalarda i$lem gormeyen firmalara yatirim yapmaya verilen genel isim. ve bu i$i yapan firmalarin ismi... genel de llc. veya llp. olur bunlar.

  (bkz: turkven)
 • halk arasında sıcak para denilen yüksek sermaye şirketleri hedge fund'ların dünya borsalarında sadece ve sadece kar amaçlı olarak hareket edebilmesine benzer olarak ulusal ve uluslararası şirketleri sadece ve sadece kar amaçlı olarak almaya başlayan ve karlılıkları bittiğinde bu şirketleri önüne gelene satacak ya da kapatacak olan ortaklıklardır.
 • amorf dogalari itibariyle vahsi kapitalizme karsi gelistirilen tekel duzenlemelerine karsi da bagisikliklari bulunmakta. artik uluslar arasi hukukcular bu yeni probleme birsey yapmasi lazim. halihazirdaki cozumler yetersiz kaliyor, oysa problem her gecen gun daha buyuyor.

  sevmiyorum.
 • bana göre finanstaki en heyecanlı uğraş alanlarından biri. bir bu, bir de m&a. birbiriyle ilişkili konular zaten.
 • benim icin yilbasi cekilisinde buyuk ikramiye cikarsa ne yaparsiniz sorusunun cevabi. hani hep derler ya, ev alirim, is kurarim, falan filan. ben parami yettigi olcekte, direk basarili bir fona gomerim, bir daha da arkama bakmam.
 • mba'lerin hayallerini suslemeye devam eden yatirim fonlarinin genel adi. bir cok mbali icin "dream land" olarak dusunulur. mega fund'lardan (bkz: kkr) (bkz: tpg) (bkz: bain capital) birine giren bir mba ogrencisi, post mba, yillik $300-$350 bin dolar maasi gorebilir ilk senesi icin (carry ile birlikte)
 • "alçaktaki meyveyi topla" ilkesiyle hareket eden kısa-orta vadeli özel yatırım fonları. yatırımlarını dikkatle seçer, kısa sürede karlı ve alıcılar için çekici hale getirebilecekleri şirketleri hedeflerler. tpg'nin mey içki'ye yaptığı 900m usd yatırıma beş yılda sağladığı 2,1 milyar usd dönüş, türkiye'deki başarılı örneklerdendir.
 • basta özel emeklilik fonlari olmak üzere bircok kanaldan para toplayarak genelde regüle edilmeyen bir sektörde belirli bir seviyede sürdürebilir ve artirabilir gelire sahip firmalari satin alarak ve bunlari daha karli hale getirerek varligini sürdüren firmalardir.

  kisa dönemde nakit akislarini daha verimli hale getirerek, operasyonel harcamalari kisarak veya rakip bir firmayi satin alarak daha fazla sinerji gerceklestirerek piyasadaki diger muhtemel alicilardan daha fazla deger yaratabilirler.

  ayrica leveraged buyout denilen kaldiracli satinalimlarin en onemli aktorleridir.